Rząd nie chce likwidacji OFE

2013-06-26 12:17:29 (ost. akt: 2013-06-26 12:18:05)

Podziel się:

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rząd nie chce likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych - oświadczył wicepremier, minister finansów. Jacek Rostowski podkreślił na konferencji prasowej, że spośród dziewięciu wariantów zmian w OFE, zawartych w raporcie z przeglądu systemu emerytalnego, odrzucono wariant ich likwidacji.

Rostowski i minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zarekomendowali trzy warianty zmian w OFE. Pierwszy przewiduje likwidację części obligacyjnej Funduszy, drugi wprowadza dobrowolność przynależności do OFE, a trzeci dobrowolność z dodatkowym obciążeniem, wynoszącym 2 procent składki emerytalnej. Osoba należąca do OFE musiałaby je dopłacić.

Na pytanie, czy proponowane zmiany doprowadzą do zwiększenia emerytur, minister Rostowski odpowiedział, że stopa zwrotu w ZUS była do tej pory wyższa niż w OFE. Nie ma żadnych powodów przypuszczać, aby w przyszłości było inaczej - powiedział Rostowski.

Dodał, że rekomendowane warianty przewidują gwarancję minimalnej emerytury. Zgromadzone w OFE środki byłyby na 10 lat przed przejściem ubezpieczonego na emeryturę stopniowo przenoszone do ZUS-u, który wypłacałby świadczenie. Jednak w trzecim wariancie gwarantowana emerytura byłaby o 10 procent niższa. W wariantach przewidujących dobrowolność udziału w OFE ubezpieczony miałby trzy miesiące na podjęcie decyzji. Rostowski przyznał, że nie ma prognoz przewidujących, ilu ubezpieczonych pozostanie w OFE. Minister podkreślił, że decyzja o przejściu z OFE do ZUS-u mogłaby być podjęta tylko raz. Ma to zapobiec sytuacji, w której ludzie przenosiliby oszczędności do OFE w czasie hossy na giełdzie.

Rostowski powiedział, że raport wskazuje na potrzebę liberalizacji zasad inwestowania przez OFE. Proponowane rozwiązania zakładają jednak zakaz inwestowania w papiery wartościowe, emitowane przez państwo.
Minister finansów podkreślił, że ogłoszony dziś raport zostanie przekazany rządowi i poddany pod publiczną dyskusję. Dopiero później zaczną się prace nad ustawami, wprowadzającymi zmiany w systemie emerytalnym.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że uzgodnił z minister edukacji Krystyną Szumilas, iż wiedza o systemie emerytalnym zostanie włączona do programów szkolnych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/K.P.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB