Będzie pierwszy polski banknot polimerowy

2013-07-31 09:17:24 (ost. akt: 2013-07-31 09:17:23)

Podziel się:

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Będzie pierwszy polski banknot polimerowy, a zamiast kolekcjonerskich monet dwuzłotowych pojawią się pięciozłotówki. Narodowy Bank Polski zapowiada plany emisyjne na przyszły rok.

Przemysław Kuk z NBP powiedział IAR, że w przyszłym roku kolekcjonerzy banknotów dostaną do rąk banknot polimerowy o wyjątkowych walorach artystycznych. Projekt banknotu z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego powstał na początku lat 90-tych w pracowni Andrzeja Heidricha. Banknot miał mieć nominał 5 milionów złotych, ale z powodu denominacji, nigdy nie wszedł do obiegu. Dwudziestozłotowy banknot zostanie wyemitowany z okazji setnej rocznicy powstania Legionów Polskich.

Kolekcjonerzy monet pożegnają się za to z popularnymi dwuzłotówkami. Zostaną one zastąpione pięciozłotówkami, o parametrach takich jak monety 5 - złotowe będące w obiegu.

W przyszłym roku do rąk kolekcjonerów trafią między innymi monety upamiętniające 70 rocznicę Powstania Warszawskiego, zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, czy setną rocznicę urodzin Jana Karskiego.

IAR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB