Bezrobocie w Unii nie wzrosło

2013-08-30 21:07:58 (ost. akt: 2013-08-30 13:08:54)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Bezrobocie w strefie euro i całej Unii nie wzrosło, ale wciąż jest na rekordowo wysokim poziomie.

Z danych Eurostatu wynika, że w lipcu w eurolandzie pracy nie miało 12,1 procent obywateli, a w całej Unii 11 procent. W Polsce odnotowano nieznaczny spadek.

Według danych Eurostatu w lipcu w naszym kraju bezrobocie wyniosło 10,4 procent, w czerwcu było o jedną dziesiątą punktu procentowego wyższe. Inną metodologię liczenia ma Główny Urząd Statystyczny, według którego bezrobocie w Polsce w lipcu wyniosło 13,1 procent.

Z całej Unii Europejskiej najgorzej jest w Grecji, gdzie bez pracy było 27,6 procent obywateli, najlepiej jest w Austrii z bezrobociem wynoszącym 4,8 procent.

W sumie we Wspólnocie pracy nie miało w lipcu ponad 26 i pół miliona osób i w tej sytuacji mało pocieszająca jest informacja, że liczba bezrobotnych w porównaniu z czerwcem zmniejszyła się o 33 tysiące.

Komentując te dane komisarz do spraw zatrudnienia Laszlo Andor kolejny raz ponowił apel do unijnych krajów o większe wysiłki w walce z bezrobociem. Przyznał, że pocieszające mogą być nieznaczne spadki w niektórych państwach, ale wciąż nie do zaakceptowania jest rekordowo wysoki poziom bezrobocia w Unii, a przede wszystkim fakt, że bez pracy jest ponad 5 i pół miliona młodych osób.

IAR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB