Komisja Europejska bierze na celownik parabanki

2013-09-04 21:56:59 (ost. akt: 2013-09-04 13:31:15)

Podziel się:

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Komisja Europejska bierze na celownik parabanki. Chce je nadzorować i ściślej kontrolować. Bruksela na początek zajęła się funduszami powierniczymi, często sponsorowanymi przez banki i przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie. Komisja zaproponowała surowsze wymogi wzmacniające płynność finansową funduszy.

Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier podkreślał, że trzeba wyeliminować zagrożenia. Niekontrolowane upadki mogą zachwiać europejskim systemem finansowym.

- Uregulowaliśmy sektor bankowy, teraz musimy zająć się ryzykiem jakie stwarza system instytucji parabankowych. Nie chodzi o to, żeby stawiać je pod pręgierzem, ale o to, żeby system funkcjonował prawidłowo. Niektóre parabanki pełnią ważną rolę w finansowaniu gospodarki. Chcemy usunąć luki prawne i przygotować takie regulacje, by zagwarantowana była przejrzystość parabanków, skuteczny nadzór nad nimi, żeby ewentualne ryzyka zostały ograniczone - dodał.

Szacuje się, że instytucje parabankowe stanowią połowę wartości regulowanego sektora bankowego. W 2011 roku było to 51 miliardów euro. Teraz propozycjami Komisji dotyczącymi funduszy powierniczych zajmą się unijne rządy i Parlament Europejski.

Bruksela przewiduje, że nowe regulacje, jeśli zostaną zaakceptowane, wejdą w życie w ciągu 5 lat.

IAR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB