Jak wybrać kartę kredytową?

2014-07-02 20:16:33 (ost. akt: 2014-07-02 11:18:15)
Dobrze wybrana karta kredytowa może nam przynieść wiele korzyści.

Dobrze wybrana karta kredytowa może nam przynieść wiele korzyści.

Autor zdjęcia: Fotolia

Podziel się:

Choć jeszcze kilka lat temu dostępne były jedynie dla wybranych, dziś karty kredytowe może otrzymać niemal każdy. To dobry sposób na zwiększenie swoich możliwości finansowych i ciekawa alternatywa dla kredytów bankowych. Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karta kredytowa to doskonałe rozwiązanie, gdy planujesz większe zakupy lub pojawią się niespodziewane wydatki, a nie masz wystarczającej gotówki. Warto odróżniać kartę kredytową od karty płatniczej. Kartą płatniczą możesz płacić w punktach handlowo-usługowym i przez internet, a pieniądze są od razu pobierane z twojej karty (konta).

Karta kredytowa również służy do płacenia np. w sklepach z tym, że kupujesz na kredyt, pieniądze nie są odciągane z twojego konta od razu po transakcji. Zadłużenie spłacasz w okresie rozliczeniowym. Jeśli przekroczysz dostępny limit na karcie kredytowej, nie spłacisz zadłużenia w terminie wtedy naliczane są odsetki.

Porównaj najważniejsze parametry


Główne parametry, jakie trzeba brać pod uwagę przy wyborze idealnej dla siebie karty kredytowej to: koszty wydania i użytkowania karty, długość okresu bezodsetkowego, maksymalny limit do wykorzystania oraz możliwość wydania karty na oświadczenie. Istotna z perspektywy klienta jest też wysokość dochodu, uprawniająca do złożenia wniosku o kartę oraz ubezpieczenie transakcji nieuprawnionych.

Zastanów się, do czego potrzebujesz karty kredytowej


Zanim zdecydujemy się na konkretną kartę, warto też zastanowić się, do czego jest nam ona potrzebna i w jaki sposób będziemy z niej korzystać. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: jak często zamierzamy korzystać z karty, jak bardzo chcemy się zadłużać, czy będziemy robili częste zakupy w znanych sieciach handlowych czy może zamierzamy wypłacać kartą kredytową pieniądze z bankomatu. Ważne jest też, czy planujemy płacić kartą za granicą i czy zależy nam na ubezpieczeniu i atrakcyjnych usługach dodatkowych.

Ważne opłaty, oprocentowanie i okres bezodsetkowy


Wybierając kartę kredytową, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej cenę. Najczęściej roczny koszt korzystania z karty to kilkadziesiąt złotych. Można jednak znaleźć promocyjne oferty, gdzie bank nie pobiera żadnych opłat alb zwalnia z nich po wykonaniu określonej liczby transakcji lub na określoną ich kwotę.

Bardzo ważne jest oprocentowanie karty. Standardowo jest to około 20 procent. Jeśli zamierzamy regularnie, co miesiąc, spłacać całość zadłużenia, oprocentowanie jest bez znaczenia. Dużo ważniejszy jest czas trwania okresu bezodsetkowego, czyli po ilu dniach musimy spłacić całość zadłużenia, by nie naliczono nam odsetek.

Ciekawe możliwości dodatkowe


Dobra karta kredytowa ma też obowiązkowe ubezpieczenie od nieuprawnionych transakcji. Najlepiej, gdy jest ono bezpłatnie dodawane do karty. Ciekawe są też różnego rodzaju programy rabatowe, możliwość płacenia zbliżeniowego czy dodatkowe usługi – jednak traktujmy je jako uatrakcyjnienie oferty, a nie jako kluczowy powód wybrania danej karty.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB