Nasza rozmowa. Wicemarszałek Anna Wasilewska o rozwoju regionu

2014-07-28 09:27:10 (ost. akt: 2014-07-28 09:29:15)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

— Ogromnie zależy mi na tym, aby region był postrzegany jako miejsce dobrej jakości życia, w którym warto wypoczywać i pracować — mówi Anna Wasilewska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.


— Jakie są szanse na przyciągnięcie dużego biznesu na Warmię i Mazury?

— Trudno zmienić nagle wizerunek z rekreacyjnego na przemysłowy, ale z samej turystyki region nie wzniesie się na wyżyny rozkwitu gospodarczego, więc turystka i rekreacja nadal będą naszym znakiem rozpoznawczym. Zarząd przyjął nową strategię marki województwa, która główny akcent kładzie na gospodarkę. Rokrocznie organizujemy kilka misji przyjazdowych przedsiębiorców z Finlandii, Szwecji, Niemiec i Austrii oraz dwie misje dziennikarzy z tych krajów. Z kolei w Finlandii mamy przedstawiciela, który informuje o możliwościach i zachęca do prowadzenia interesów w województwie warmińsko-mazurskim. Skoncentrowaliśmy się na wybranych krajach, tam, gdzie sami będziemy obecni, a przedsiębiorcy z tych krajów odwiedzają nas oraz informują innych o naszej otwartości na zagraniczny kapitał.— Czy społeczna odpowiedzialność biznesu, ochrona środowiska oraz dbałość o pracowników cechują przedsiębiorców z naszego regionu?
— Do debaty o korzyściach stosowania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu zaprosiłam na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przedsiębiorców, naukowców, pracowników instytucji otoczenia biznesu oraz samorządowców. Ogromnie zależy mi na tym, aby region był postrzegany jako miejsce dobrej jakości życia, w którym warto wypoczywać i pracować. Firmy zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu „Przedsiębiorstwo Odpowiedzialne Społecznie WaMaBOSS 2014”: Vermiculite Poland z Ełku, Bartbo z Butryn, Niczuk Metall spółka z Wilimowa w pobliżu Olsztyna, Nutripol z Olsztynka, NGO and Business Service Przemysław Rajchel z Olsztyna, a za szczególną dbałość i poszanowanie środowiska naturalnego olsztyńską firma INKSPOT.— „Olsztyn regionalną stolicą kultury”. Podoba się pani takie określenie naszego miasta?
— Biorąc pod uwagę rozmach inwestycyjny, jaki za sprawą unijnych dotacji oraz dofinansowania samorządu województwa dokonał się w ostatnich latach, byłoby to określenie podparte argumentami. Filharmonia rozpoczyna 69 sezon artystyczny znakomitymi propozycjami, a od lat każdy koncert gromadzi komplety na widowni. Przypomnę, że to trzeci sezon w nowym gmachu. Wyremontowany został Teatr im. Stefana Jaracza, dofinansowaliśmy Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, CEiK, Muzeum w Olsztynku, Muzeum Warmii i Mazur. Dzięki poprawie zarządzania, wiele instytucji kultury samorządu województwa nie notuje strat lub szybko je odrabia.— Skoro o kulturze mowa. Najważniejszą regionalną nagrodę literacką otrzymał w tym roku Tomasz Cichocki za książkę ,,Zew oceanu: 312 dni samotnego rejsu dookoła świata".
..
— Tak, ta pasjonująca lektura o samotnej wyprawie nam, olsztynianom, jest szczególnie bliska, bo przecież pan kapitan jest z Olsztyna. Pamiętam jak trzymaliśmy kciuki za jego trwającą ponad 300 dni wyprawę i cieszyliśmy się, kiedy samotny rejs dookoła świata zakończył się sukcesem. Opowieść o walce z żywiołami i własnymi słabościami doceniła także kapituła konkursu. Autorowi gratuluję raz jeszcze, a mieszkańców stolicy regionu zachęcam do lektury. W tym roku w sierpniu płynie w kolejny rejs dookoła świata bez zawijania do portu. Życzymy realizacji marzeń. — Warmia Mazury Senior Games powoli staje się rozpoznawalnym elementem promocji aktywnego wypoczynku dla osób 50+. Co w tym roku?

— Wspólnie z dojrzałymi sportowcami Uniwersytetów Trzeciego Wieku przede wszystkim Olsztyna, zainaugurowaliśmy Senioriadę, jeden z elementów projektu Senior Games. Na olsztyńskim Starym Mieście spotkałam się ze sportowcami m.in. z Olsztyna, Elbląga, Giżycka, Działdowa i Nidzicy. Tego samego dnia aktywni seniorzy ruszyli do zmagań w pływaniu, kajakarstwie, rajdach rowerowych, tenisie stołowym oraz nordic walking. W promocję zawodów zaangażował się już m.in. Jacek Wszoła, który po raz kolejny pełni funkcję honorowego ambasadora Warmia Mazury Senior Games. W sierpniu ruszy impreza główna, chcemy by brało w niej udział coraz więcej osób z zagranicy.— Dbałość o kondycję osób w wieku 50+ to niejedyna inwestycja w sport i rekreację w Olsztynie?

— W mojej opinii Olsztyn nie wykorzystuje wszystkich możliwości jakie daje miastu bycie stolicą regionu. Chociaż mamy Aquasferę, kilka orlików przy szkołach podstawowych, a nasi sportowcy są widoczni na stadionach w Polsce i świecie, to walory miasta i regionu, stwarzają znacznie większe możliwości inwestycyjne i promocyjne. Mamy żeglarzy, rajdowców, pływaków, nadal wspieramy olsztyńskich siatkarzy, ale widowisk sportowych o wymiarze ponad krajowym raczej nie stworzymy. Stare Jabłonki (turniej siatkówki plażowej zaliczany do World Tour — Mazury Grand Slam — red.) weszły do kalendarza imprez światowych, bo wiele lat temu grupa zdeterminowanych osób postanowiła zaistnieć na sportowej mapie świata. Dzisiaj możemy mówić o sukcesie Starych Jabłonek i Mikołajek z Rajdem Polski, które wspiera także samorząd województwa.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB