Wypoczywać trzeba umieć... również w biznesie!

2014-09-04 14:17:20 (ost. akt: 2014-09-04 11:19:11)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Aby dobrze wypoczywać, trzeba umieć znaleźć punkt równowagi między pracą a życiem prywatnym. Dzięki temu, po powrocie z urlopu będziesz mieć siłę, by osiągać nowe cele, wywiązywać się z kolejnych, trudnych zadań zawodowych.

Kiedy praca wymaga od nas wzmożonego wysiłku, organizm reaguje wzrostem sił witalnych. Nazywamy to mobilizacją. Mamy siły, aby wstawać o świcie i wracać do domu ostatnim autobusem czy pociągiem. — Za mobilizację organizmu w stanie wzmożonego wysiłku odpowiada hormon stresu — kortyzol, który działa jak psychostymulator — wyjaśnia dr Lidia Czarkowska, coach. — Pomaga on nam radzić sobie z długoterminowym napięciem, łapać twórczy wiatr w skrzydła i wydajnie pracować nawet po 12-14 godzin na dobę. Jest to pierwsza faza kortyzolowa — dodaje ekspertka. W okresie wzmożonej pracy wielu z nas więc wytrzymuje szybkie tempo, nieregularne posiłki, odpoczynek odkładając na później. Jednak, gdy owo „później” długo nie nadchodzi, może dojść do załamania tak psychicznego, jak i fizycznego. A wtedy na urlop bywa już za późno.

Wypoczywaj aktywnie


Dobrze wypoczniemy tylko wtedy, gdy będziemy robić to, co lubimy, pamiętając o tym, aby dorzucić choć odrobinę ruchu fizycznego. Jeśli więc lubimy pływać, a nie możemy wyjechać nad wodę, wykupmy sobie karnet na pływalnię. Jeśli lubimy czytać, starajmy się nie robić tego w domu. Wyjdźmy do czytelni, by w ten sposób, przy okazji, przespacerować się, zajrzeć do księgarni, porozmawiać ze sprzedawcą. Obserwujmy też własny organizm. Jeśli po pierwszym truchcie po parku dostaniemy zakwasów, nie szarżujmy znów na drugi dzień. Pamiętamy też o znajomych. Umawiajmy się na spotkania, rozmawiajmy o kłopotach, wspólnie cieszmy się sukcesami. No i oczywiście, jeśli nasza praca polega na ślęczeniu przed komputerem, na czas urlopu najlepiej wynieść ten sprzęt z domu. Do kontaktu ze światem wystarczy nam telefon, telewizor czy tablet.

Masowanie odpręża


Świetnie odprężają masaże, wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne i upiększające. Dotyczy to także panów. Masaż świetnie niweluje napięcie mięśni, zaś poddanie się zabiegom pielęgnacyjnym uspokaja, rozluźnia, a przede wszystkim daje poczucie odmłodzenia, lepszego wyglądu. Wszystko razem z pewnością skutecznie zregeneruje nasz organizm. — Przerwa i spojrzenie z dystansu na codzienną bieganinę pomaga na nowo poprzyglądać się własnym wartościom i ustalić priorytety, tak, aby żyć w zgodzie ze sobą i kolejny raz móc nadać sens własnej aktywności. A może też poszukamy swojej wewnętrznej odpowiedzi na pytanie: „W jakim stopniu chcemy pracować, aby żyć, a w jakim żyjemy, aby pracować?" — dodaje dr Czarkowska. kr

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB