Cyfrowa waluta bez tajemnic

2014-11-14 12:00:00 (ost. akt: 2014-11-14 11:35:02)

Podziel się:

Maciej Ziółkowski: — Bitcoin to wynalazek na miarę internetu

Maciej Ziółkowski: — Bitcoin to wynalazek na miarę internetu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Bitcoin to internetowa waluta. Jej plusy i minusy przedstawiono w czwartek, 6 listopada, na kolejnym spotkaniu olsztyńskiego TechKlubu.

Ósme spotkanie olsztyńskiego TechKlubu dotyczyło bitcoina – internetowej kryptowaluty. W Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego spotkało się ponad 50 osób, by rozmawiać o jego zaletach i wadach. Pojawili się nie tylko studenci z Koła Naukowego Inwestorów przy Wydziale Ekonomii UWM, ale też zwykli ludzie, zainteresowani nową walutą. — Kryptowaluty istnieją już jakiś czas, ale w świadomości olsztyniaków nie są zbyt znane — mówił Michał Szulc, lider TechKlubu.
Okazało się, że nie jest tak, źle. Na pytanie pierwszego prelegenta, Ambasadora Bitcoin w Polsce, Macieja Ziółkowskiego, o to, ile osób ma na swoim koncie przelew bitcoinowy, kilkanaście rąk podniosło się w górę. Czym jest bitcoin? To coraz popularniejsza internetowa kryptowaluta, alternatywa dla systemu bankowego. Na świecie każdego dnia dochodzi do 100 tys. transakcji z jej udziałem. W Polsce jest 100 firm, które z niej korzystają, a liczba transakcji ciągle rośnie — pod tym względem zajmujemy 10 miejsce na świecie. — Bitcoin jest coraz popularniejszy — mówił Maciej Ziółkowski. — W Amsterdamie w wielu restauracjach można płacić tą kryptowalutą. Wystarczy zeskanować smartfonem, z zainstalowanym odpowiednim programem, queer code na paragonie. W kilku miejscach w Polsce, między innymi w Warszawie, też są takie lokale. Bitcoin ma swoje wady, między innymi niestabilny kurs, ale jego zaletą jest niezależność i swobodny obrót. Wiele krajów, między innymi Białoruś, RPA, Kamerun, są wykluczone z sytemu bankowego. Z bitcoina nie da się wykluczyć.
Bitcoiny kupuje się na tzw. giełdach. — To młody wynalazek – mówił Sylwester Suszek, przedstawiciel BitBay'a. — To waluta typowo transakcyjna, nie lokatowa. Przykład? Transfer 1mln zł z Polski do Chin to koszt 11 tys. zł. Przelew trwa kilka ładnych dni, przechodzi przez 7 banków. W przypadku bitcoina to maksymalnie 18 groszy i kilka godzin.
Niektórzy obawiają się nowej internetowej waluty. — Z moich informacji zabezpieczenia są dużo lepsze, niż w przypadku typowych zabezpieczeń bankowych — oceniał Sylwester Suszek.
Zainteresowanie olsztynian bitcoinem okazało się na tyle duże, że oprócz licznych pytań na spotkaniu powstała facebookowa grupa Bitcoin Olsztyn, która ułatwia obrót kryptowalutą pomiędzy mieszkańcami naszego miasta.

Łukasz Wieliczko

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Robert #2244899 | 79.184.*.* 14 maj 2017 13:10

    Na forum http://forum.multipasko.pl/n_viewtopic.p hp?id=5029 koleś nieźle typuje i jak na sucho to sprawdzam to zyski super. Co o tym myślicie bo ja jestem laikiem w temacie wirtualnych walut.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz