O podatki zapytasz skarbową nianię

2015-03-10 10:16:53 (ost. akt: 2015-03-10 11:58:17)

Podziel się:

Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie instytucji asystenta w urzędach skarbowych dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Jak taka „niania” pomoże przedsiębiorcom? Na czym będzie polega rola asystenta — mówi Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

— Ministerstwo Finansów wprowadza nową usługę, którą nazwało asystent podatnika. Co kryje się pod tą nazwą?
— Asystent podatnika to specjalne stanowisko w urzędach skarbowych przeznaczone do indywidualnej obsługi podatników, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i są mikroprzedsiębiorcami. Nie zatrudniają więcej niż 10 osób, a ich obroty nie przekraczają 2 mln euro.

— W czym pomoże taki asystent?
— Ma dostarczać wiedzę podatkową tym osobom, które po raz pierwszy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Asystenci będą służyli informacjami na temat prawidłowego realizowania obowiązków wynikających z prawa podatkowego. W przypadku pytań i wątpliwości mają odpowiedzieć, jak zapobiegać ewentualnym błędom wynikającym z niewystarczającej w początkach działalności znajomości przepisów oraz reguł.

— Przedsiębiorca dzwoni lub przychodzi, pyta i…
— Dostaje podatkową wiedzę, wsparcie i informacje, jak krok po kroku rozliczać się z podatków.

— Czy to oznacza, że asystent rozliczy za firmę podatki?
— Nie. Pomoże przy rozliczeniu. Udzieli informacji na temat uzyskania zwrotu podatku VAT. Wytłumaczy m.in. również, co zrobić w przypadku zaliczenia wpłaty, nadpłaty czy zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowych.

— Jak długo nowe firmy będą mogły korzystać z usług takiej osoby?
— Aż przez półtora roku. Czas opieki liczy się od momentu, gdy przedsiębiorca otrzyma NIP.

— W jaki sposób będzie można skontaktować się z asystentem?
— Wystarczy złożyć wniosek — bardzo prosty — w urzędzie skarbowym. Asystent odezwie się do przedsiębiorcy w ciągu trzech dni od wpłynięcia pisma.

— Jak przedsiębiorca będzie kontaktował się z asystentem: poprzez e-maila, telefonicznie, osobiście?
— Wszystko zależy od przedsiębiorcy, od tego, w jaki sposób chce kontaktować się z urzędem.
W urzędach skarbowych zostaną wyodrębnione stanowiska ds. wsparcia podatnika. By zapewnić prywatność, poufność oraz bezpośredni dostęp do konkretnych osób, zostaną utworzone oddzielne pomieszczenia, w których specjalnie przygotowani asystenci będą pomagali nowym przedsiębiorcom. Kontakt e-mailowy i telefoniczny wprowadzamy, by szybko reagować na problemy podatnika i ze względu na troskę o jego wygodę. Nie rezygnujemy jednak przy tym z bezpośredniego kontaktu.

— Kiedy ruszy nowa usługa?
— Jest już testowana w województwie śląskim. Myślę, że w niedługim czasie uruchomimy ją w całej Polsce.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. podatnik kontrolowany #1686075 | 95.160.*.* 10 mar 2015 13:52

    Panie Cichoń, a może kilka słów o tym, jak US prowadzi kontrole i co to jest "ratowanie kontroli". No i ile ma być skutecznych? Pajacujecie razem z kolegą wiceministrem, a w tym czasie jaśnie państwo kontrolerzy robią to, co zawsze, a nawet więcej. Pan wie, ile czasu traci 1 osoba na wypełnianie zachcianek państwa kontrolerów, bo nie umieją czytać ze zrozumieniem, nie znają języków, nie znają podstaw ekonomii, nie mówiąc już o prowadzeniu jakiejkolwiek firmy i nie potrafią racjonalnie myśleć (a może im się po prostu nie chce?)? 4 godziny dziennie, panie Cichoń! 4 godziny, w czasie których pracownik powinien robić coś kompletnie innego, a nie być na posyłki waszych pitbulli. Gratuluję samopoczucia, ale tę nianię to sobie pan wsadź, gdzie pan uważasz. Dziękuję za uwagę. Promocja kolejnego nieudacznika.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #1686036 | 212.160.*.* 10 mar 2015 13:03

    byście podatki uprościli a nie nianie tworzycie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz