Co możemy zrobić dla seniorów?

2015-03-13 09:00:00 (ost. akt: 2015-03-11 12:56:23)
fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Podziel się:

Co jeszcze możemy zrobić dla naszych seniorów — takie było hasło przewodnie konferencji, która odbyła się drugiego marca w Domu Opieki i Domu Pomocy Społecznej „Młodzi Duchem Dom Seniora – Mazury” w Biesalu. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję nie tylko wymienić doświadczenia i informacje, ale też zwiedzić obiekt będący przykładem doskonale prowadzonego domu opieki dla osób starszych.

Problematyka zapewnienia kompleksowej pomocy i wsparcia osobom starszym i chorym jest w ostatnich latach podejmowana coraz częściej. Nic w tym dziwnego, społeczeństwo coraz bardziej się starzeje i seniorów wymagających kompleksowej pomocy z roku na rok będzie coraz więcej. W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji działających na rzecz pomocy społecznej w województwie warmińsko-mazurskim. Rozmawiali nie tylko o formach zapewnienia opieki osobom starszym, schorowanym i wymagającym całodobowej uwagi, ale też o możliwościach kierowania takich osób do placówek zapewniających takie wsparcie.

Jako dobry przykład posłużyło miejsce, w którym odbywała się konferencja. Dom Opieki i Pomocy Społecznej „Młodzi Duchem Dom Seniora – Mazury” funkcjonuje od stycznia 2014 roku. Dysponuje 70 miejscami w Domu Opieki oraz 44 miejscami w Domu Pomocy Społecznej. Kto wybrał się na zwiedzanie obiektu, na każdym kroku mógł obejrzeć szereg udogodnień i usprawnień, które ułatwiają codzienne życie osób starszych, schorowanych i przewlekle chorych. Pomagają w tym nie tylko nowe technologie czy zaawansowany sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, ale też zwykła umiejętność przewidywania i planowania przestrzeni. Okazuje się, że niemal każdy budynek, dom czy mieszkanie można urządzić i dostosować do potrzeb osób starszych w taki sposób, by czuły się w nim bezpiecznie.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z ofertą medyczną oraz formami terapii i rehabilitacji, które aktywizują seniorów, wypełniają im dzień i, co ważne, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób w jesieni życia ujawnia skrywane talenty i umiejętności, odkrywa w sobie pasję np. malowania czy lepienia z gliny. Domy opieki dla osób starszych nie są, wbrew powszechnemu mniemaniu, jedynie przechowalnią dla seniorów. To miejsca pełne aktywności, w których można cieszyć się życiem bez względu na metrykę. Najważniejsze, by seniorzy mieli zapewnioną opiekę i wsparcie nie tylko kompleksowe, ale też na najwyższym poziomie. Po prostu im się to należy.

abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB