Dwie wolne niedziele w miesiącu dla pracujących w niedziele

2017-07-03 12:30:00 (ost. akt: 2017-07-03 14:31:46)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Polscy handlowcy nie chcą zamykać sklepów w niedziele. Proponują w zamian ustawowe zabezpieczenie dla swoich pracowników. Chcą, aby posłowie zmienili prawo tak, by każdy pracownik pracujący w niedziele w  placówce handlowej miał prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Przedstawiciele polskiej branży handlowej przedstawili minister rodziny i pracy Elżbiecie Rafalskiej wspólne stanowisko dotyczące projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Są oni zgodni, co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę, budżet państwa oraz miejsca pracy.

W związku z chęcią wypracowania kompromisu zadeklarowaną przez minister Elżbietę Rafalską, organizacje handlowe proponują nowe rozwiązanie, zapewniające pracownikom większą ilość wolnego czasu w niedziele, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności zatrudnienia w handlu i w branżach powiązanych.

Prezentowane dotychczas kompromisowe rozwiązania - czyli otwarcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu lub od wczesnych godzin porannych do godziny 13.00 – w opinii branży nie przełożą się na większą ilość wolnego czasu dla pracowników w niedziele.

- Doceniamy działania mające na celu wypracowanie kompromisu satysfakcjonującego wszystkie strony. Jednak w naszej opinii ograniczenie pracy do godziny 13 w każdą niedzielę takim kompromisem nie jest. Po pierwsze nie zabezpiecza pracowników, a wręcz wymusza konieczność pracy od wczesnych godzin porannych w każdą niedzielę. Po drugie, niedopasowanie godzin otwarcia poszczególnych placówek handlowych do preferencji klientów, w sposób nieuchronny przyczyni się do zwiększenia kosztów prowadzenia działalności handlowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu obrotów sklepów czy punktów gastronomicznych, a w konsekwencji do utraty stabilności zatrudnienia – mówi Robert Krzak, Przewodniczący Zarządu Forum Polskiego Handlu.

Handlowcy krytycznie odnieśli się też do pomysłu zupełnego zakaz handlu w co drugą niedzielę i zaproponowali własne rozwiązanie. Jest nim zagwarantowanie pracownikom handlu, obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu przez nowelizację Kodeksu pracy przez wprowadzenie nastepującego zapisu: Pracownik pracujący w niedziele w  placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.   

– W opinii całej polskiej branży handlowej, jest to jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony – zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców. A co najważniejsze, jest to najwyższa forma ochrony dla pracowników handlu sieciowego i sieci kupieckich, spośród których już teraz ponad 90% zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Odpowiednia nowelizacja Kodeksu Pracy spełnia więc założenia obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele – podsumowuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

oprac. na podstawie informacji mslgroup

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tadeusz #2284302 | 89.74.*.* 11 lip 2017 22:29

  szkoda ze najmądrzejsi usiedli do tego projektu na sam koniec.no ale lepiej póxno niż wcale, sa jeszcze szanse żeby ta ustawa nie była az tak glupia jak proponowal rząd.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mario J #2279160 | 94.254.*.* 5 lip 2017 09:02

  ...Uczepili się żeby zamykać w niedziele tylko markety twierdząc że pracujące kobiety chcą mieć wolną niedzielę i spędzić w gronie rodzinnym. To jest tylko trochę prawdy. Kobieta z marketu ma wolne i chciałaby być z dziećmi i mężem ale mąż idzie w niedzielę do pracy w elektrowni czy na stację benzynową.Jeśli niedziela ma być dla rodziny to niech zamykają wszystko. Tatulo / nie klecha / Rydzyk oznajmił że chleb można kupić w sobotę czy w piątek a w niedzielę do kościółka. Otóż klecha Rydzyk MOCNO się myli bo paliwo też można kupić w sobotę wlewając "do pełna" pod korek i nie zawracać d..y w niedzielę. Stacja z paliwem powinna być dyżurna jedna w mieście i sprzedawać DROŻEJ,wtedy nauczą się że niedziela to odpoczynek. Najlepiej w Polsce ma się pracownik "państwowa posada" w Urzędach,szkołach,przychodniach bo mają soboty i niedziele wolne. Dlatego zamykamy albo wszystko albo nie ruszamy niczego i zostawiamy jak było.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kwiatek32 #2279057 | 89.74.*.* 4 lip 2017 23:48

  Deklaracje solidarności o dbaniu o dobro pracownika w końcu mogą się spełnić. Jak widać branża potrafi się doagać, a czy oni też?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Areczek #2279042 | 89.74.*.* 4 lip 2017 23:17

  ale dobrze ze się branza dogadała! TO MUSI WEJSC BEZ ZMIAN oby się znowu jacys "specjaliści" rządowi nie zabrali do grzebania w tym

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Adolfik #2278990 | 89.74.*.* 4 lip 2017 21:56

  jestem w szoku ze solidarnosc sama nie była w stanie czegos takiego wymyslic…ani pis…to nie jest takie trudne.ale dobrze ze ta inicjatywa wyszła od zainteresowanych tematem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz