Duda skrytykował PiS za wolne niedziele

2017-09-03 21:00:00 (ost. akt: 2017-09-03 21:16:45)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

PRAWO\\\ Szef "Solidarności" niespodziewanie zaatakował PiS w sprawie projektu dotyczącego wolnych niedziel w handlu. Zarzucił rządzącym że nic nie robią z projektem obywatelskim, który już rok leży w parlamencie.

— Już nie apeluję, ale żądam, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście przed wyborami, wreszcie został zrealizowany — zwracał się do PiS Piotr Duda, szef "Solidarności" podczas rocznicowych uroczystości przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego w Katowicach. — Jak rozmawiam z wami, to wszyscy mówicie: "jesteśmy na tak". Ale jakoś projekt rok jest w parlamencie i nie może znaleźć swojego pozytywnego finału.

To również deklaracja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, z której ta partia powinna się wywiązać, przypomniał rządzącym. Nie bez powodu, bo to właśnie "Solidarność" odpowiada za obywatelski projekt zakazujący pracy w handlu w niedziele.

„Solidarność” chce zamknąć wielkie sklepy w niedzielę i dlatego naciska na przyspieszenie prac nad projektem ustawy, który wpłynął do Sejmu jeszcze we wrześniu 2016 roku. Od czasu pierwszego czytania 6 października 2016 roku nic się wokół niego nie dzieje. Utknął w podkomisji stałej do spraw rynku pracy. Członkowie komisji mają się nim zająć w połowie września. Zapewne dlatego to właśnie teraz upomniał się o niego szef "Solidarności".

Przypomnijmy, że robienie zakupów w niedziele otwarcie krytykował Jarosław Kaczyński, piętnowała je też premier Beata Szydło. Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój też poparł projekt 'Solidarności". Jak tłumaczył — chleb można kupić w sobotę, buty w piątek, a gospodarka na zakazie nie ucierpi. Wicepremier Jarosław Gowin też przewidywał, że zakaz wejdzie w życie. Według Gowina takie zmiany rozbiłyby monopol wielkich sieci handlowych. Projekt stanowczo popiera też polski Kościół. - Dla nas niedziela to jest dzień święty (...) i my postulujemy wolną od pracy niedzielę - oświadczyli ostatnio biskupi zgromadzeni na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Tymczasem przedstawiciele branży handlowej chcą storpedować projekt. Zamiast zamknięcia sklepów w niedziele proponują więcej obowiązkowego wolnego dla kasjerek i kasjerów. Zakładają co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu. Bo według nich ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę, budżet państwa oraz miejsca pracy.

— W opinii całej polskiej branży handlowej, jest to jedyne rozwiązanie zabezpieczające wszystkie strony — zarówno pracowników, konsumentów, jak i przedsiębiorców — podkreślał Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. — A co najważniejsze, jest to najwyższa forma ochrony dla pracowników handlu sieciowego i sieci kupieckich, spośród których już teraz ponad 90 proc. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę. Odpowiednia nowelizacja Kodeksu Pracy spełnia więc założenia obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

OPZZ, związkowy konkurent "Solidarności" proponował z kolei, aby wprowadzić wyższe stawki za pracę w niedzielę. — Nie sprzedamy zakazu handlu w niedzielę za podwójne stawki za pracę w niedzielę — odpowiedziała na tę propozycję na Twitterze Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. — Chcemy, by Polacy godnie zarabiali i mieli czas dla rodziny.

Rząd Beaty Szydło w sprawie projektu nie naciska. Zapewne dlatego, że handel odpowiada za ponad 15 procent polskiego PKB, a pracuje w nim prawie 380 tysięcy osób. A zwolnienia w przypadku wolnych niedziel, jakimi straszą pracodawcy, trzeba brać jednak pod uwagę. Z drugiej strony w PiS rośnie zniecierpliwienie przeciąganiem sprawy ze strony posłów związanych z Radiem Maryja.

Jakie będą dalsze losy projektu "Solidarności" nie wiadomo. Zapewne dojdzie do jakiegoś kompromisu pomiędzy "Solidarnością", PiS i pracodawcami. Pewne jest tylko to, że PiS nie uda się zamieść tego projektu pod dywan. Zresztą partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma chyba takiego zamiaru.
ar


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania #2342056 | 5.60.*.* 3 paź 2017 10:27

  A czy ktoś pomyślał o tych ludziach co pracują w niedzielę nie mogą siedzieć z dzieckiem tylko do pracy musi jechać ze łzami w oczach żeby patrzeć jak urzędowe damusie robią sobie z rodzinami spacer po marketach i galeriach niech po otwierają wszystko w niedziele urzędy przychodnie biura to zaraz więcej polakow będzie za wolnymi niedzielami zakupy można robić w sobotę bez przesady w niedziele to są tylko spacery

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. radek #2325607 | 89.65.*.* 11 wrz 2017 20:36

  Solidarnosc oczywiście trąbi swoje, mam nadzieje ze nie omami głupi tekstami naszego rzadu, na który - skadinad głosowałam i mam nadzieje ze tak jak pis obiecal wspierac pl przedsiebiorcow, tak teraz nie zostawi mnie na lodzie. Bo jak nie będę mogla otworzyc sklepu w 4 niedziele w miesiacu to idzie tychlko wyjechac do innego kraju albo znalezc druga robote!! Innej opcji nie widze, nie wyzywie swoich dzieci...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rysk #2321750 | 46.29.*.* 6 wrz 2017 11:01

  Dla tych wszystkich zagranicznych supermarketów, które zarabiają furę kasy nie pracująca niedziela to pewnie mała strata. Najwyżej obetną i tak już niskie pensje pracowników. Gorzej dla właścicieli małych sklepów, dla których handel w niedzielę to podstawa.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. dik #2320269 | 79.190.*.* 4 wrz 2017 11:59

  Może wreszcie przestaną się oglądać na zagranicznych właścieli supermarketó i galerii handlowych oraz ich skuteczny lobbing

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pic #2320170 | 213.184.*.* 4 wrz 2017 09:17

  To nazwisko zle mi sie kojarzy...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)