Fotowoltaika a dotacje - programy rządowe czy regionalne - co wybrać?

2020-12-18 10:14:13 (ost. akt: 2020-12-18 10:14:44) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Korzystanie z energii ze słońca w celach energetycznych jest coraz bardziej opłacalną inwestycją. Efektywność paneli fotowoltaicznych rośnie, co sprawia, że są one w stanie wyprodukować większą ilość energii. Jednocześnie postęp technologiczny i wzrost popytu na tego typu instalacje powoduje spadek cen poszczególnych jej elementów. Duży wpływ na wzrost opłacalności fotowoltaiki, szczególnie w małej skali, mają programy wsparcia finansowego oferowane przez państwo oraz lokalnie. Jakie są możliwości i z których warto skorzystać? Podpowiadamy!

Kto może skorzystać z dofinansowań do fotowoltaiki?
Istnieją różne programy, skierowane do poszczególnych grup odbiorców. Są rozwiązania przeznaczone dla przedsiębiorców, jak i indywidualnych inwestorów, takich jak np. gospodarstwa domowe. Nawet podejmując się montażu mikroinstalacji zawierającej zaledwie kilka paneli fotowoltaicznych można otrzymać dofinansowanie.

Dotacje do fotowoltaiki to zwykle tylko jedna z korzyści oferowanych w ramach regionalnych czy rządowych programów. Całe rozwiązania mają służyć postępowaniu procesu termomodernizacji, a celem ogólnym jest mniejsze zanieczyszczanie powietrza, ograniczenie emisyjności i dekarbonizacja. Wspierane jest więc nie tylko podejmowanie się inwestycji w odnawialne źródła energii, ale również wszelkie przedsięwzięcia, których skutkiem jest większa efektywność energetyczna – docieplania budynków, wymiany starych pieców czy uszczelnienia. Jakie są dostępne programy w 2020 i 2021 roku?

Programy rządowe – z którego warto skorzystać?
Są trzy najpopularniejsze rozwiązania wsparcia dla inwestorów oferowane obecnie przez państwo. Pierwszym jest program „Mój Prąd”. W jego ramach można uzyskać dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej wynoszące maksymalnie 5 tysięcy złotych. Dotacja jest bezzwrotna i mogą z niej skorzystać ci, którzy planują montaż mikroinstalacji o mocy do 10 kWp. Co ciekawe, korzystanie z programu „Mój Prąd” nie wyklucza możliwości czerpania benefitów również z innych inicjatyw rządowych, takich jak chociażby ulga termomodernizacyjna.

Czym jest ulga termomodernizacyjna? To instrument pozwalający odliczyć od dochodu wydatki poniesione na instalację fotowoltaiki. Maksymalna wartość takiego odliczenia od podatku wynosi aż 53 tysiące złotych, a możliwość dotyczy nie tylko samych mikroinstalacji OZE, ale również wszelkich innych inwestycji termomodernizacyjnych. Wydatki można odliczać przez 6 kolejnych lat.
Trzecim programem, nie mniej popularnym niż dwa poprzednie, jest „Czyste Powietrze”. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o wymianie starych i nieefektywnych urządzeń na nowoczesne i energooszczędne źródła energii. Na samą instalację fotowoltaiczną można w jego ramach uzyskać dotację do 5 tysięcy złotych, zaś na całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne – nawet 37 tysięcy złotych dofinansowania. Kwota pomocy finansowej zależna jest od rodzaju podejmowanego przedsięwzięcia, a korzystanie z programu „Czyste Powietrze” można połączyć z innymi inicjatywami oferowanymi przez państwo.

Regionalne programy dofinansowań do fotowoltaiki
Oprócz programów rządowych istnieją również regionalne rozwiązania wspierające inicjatywy OZE. W każdym województwie, a często również na poziomie gminnym, udostępniane są różne możliwości dla inwestorów. Programy są regionalne, ale zwykle ich finansowanie odbywa się ze środków unijnych. W poszukiwaniu takich możliwości dofinansowania warto sprawdzać strony internetowe Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw i regionów.

https://m.wm.pl/2020/12/orig/zdj-5-665809.jpg

Przykładem takiego rozwiązania obowiązującego jedynie na ograniczonym terenie, jest tzw. dofinansowanie warszawskie. W ramach programu można otrzymać dotację do nawet 15 tysięcy złotych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Z rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa, a nawet wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dofinansowanie jest bezzwrotne i można je połączyć z odpisem w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Przykład dotacji warszawskiej pokazuje, że czasami bardziej opłacalne może się okazać skorzystanie z regionalnego programu aniżeli z ogólnokrajowego.

Który program dofinansowania do budowy instalacji wybrać?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyżej postawione pytanie. Wiele zależy od konkretnej sytuacji, od lokalizacji, na której planowana jest inwestycja w mikroelektrownię, a także od samego projektu inwestycji. Przed startem inwestycji warto przeanalizować wszystkie możliwości, by wybrać najlepszą – taką, która będzie opłacała się najbardziej i da największe korzyści. Należy zwracać szczególną uwagę na terminy wymagane w poszczególnych programach – w niektórych należy złożyć wniosek o dofinansowanie przed inwestycją, w innych zaś już po dokonaniu instalacji.

Korzyści z dotacji dla inwestora
Dlaczego warto skorzystać z dofinansowań do fotowoltaiki? Pozwala to obniżyć koszty własne, które ponosi się na zakup i montaż instalacji. Niższe koszty to zaś mniejsze obciążenie domowego budżetu, a co za tym idzie – również łatwiej podjąć decyzję o inwestycji we własną mikroelektrownię. Dodatkowo odbiór dotacji znacznie przyspiesza zwrot z inwestycji – okres oczekiwania na czyste zyski skraca się nawet o kilka lat. Niezależnie od tego, który program się wybierze, warto skorzystać z dofinansowań do budowy instalacji fotowoltaicznej – to pomoc i same korzyści.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB