Rosjanie szturmują przygraniczne sklepy

2013-04-02 13:08:36 (ost. akt: 2013-04-02 13:11:47)

Podziel się:

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W przygranicznych sklepach coraz częściej zakupy robią Rosjanie. — Żywność, elektronika są w obwodzie kaliningradzkim o jedną czwartą droższe niż w Polsce — mówi Tadeusz Baryła z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie.

— Najnowszy przebój w polsko-rosyjskiej wymianie gospodarczej to hermetycznie pakowane mięso. Wpadł na ten pomysł jeden sklepów w Braniewie, ułatwiając zakupy gościom z obwodu kaliningradzkiego. Interes kwitnie, bo kilogram wieprzowiny kosztuje u nich więcej niż w Polsce?
— Te wyraźnie wyższe ceny wcale nie są narzucane przez polskich producentów żywności, lecz monopolistów rosyjskich — trzy duże sieci sklepów, które tam funkcjonują. Produkty żywnościowe są o mniej więcej o jedną czwartą droższe niż w polskich sklepach.

— Prywatny handel się więc Rosjanom opłaci?

— Oczywiście. I to nie tylko mięsa, także na przykład elektroniki i sprzętu AGD. Obwód kaliningradzki do niedawna był jedną wielką montownią tego sprzętu, sprzedawanego potem dalej w głąb Federacji Rosyjskiej. Przez ostatnie dwa lata ta produkcja się zupełnie załamała, nie mówiąc o tym, że to co się tam teraz produkuje z reguły jest już technicznie trochę przestarzałe w porównaniu z tym, co można kupić w Polsce. Zwłaszcza, że ceny wyrobów elektronicznych też są dziś w Polsce średnio o jedną czwartą niższe.

— Ekonomia działa na zasadzie naczyń połączonych. Czy zakupy w Polsce ułatwia wejściu w ubiegłym roku umowy o małym ruchu granicznym?
— Oczywiście! Towary zawsze będą przepływały, gdy jest różnica cen. Wówczas, kiedy decydowaliśmy się ze stroną rosyjską na masowe wydawanie wiz w małym ruchu granicznym mieliśmy tego świadomość. Ale wśród przekraczających granicę Rosjan nadal jest zdecydowana przewaga osób posługujących się normalnymi wizami (w 2012 roku — 127 tysięcy). Takie tańsze wizy do małego ruchu (13,5 tysiąca), to duże ułatwienie właśnie dla osób trudniących się handlem przygranicznym.

— Ale co jakiś czas w Kaliningradzie odzywają się głosy, żeby przykrócić ten prywatny handel. Na przykład wykupowanie benzyny przez Polaków.
— To są głosy lokalnych dziennikarzy i kaliningradzkich polityków, którzy chcą pokazać, że Moskwa niedostatecznie opiekuje się obwodem, że skala zarobków zmusza mieszkańców do zakupów taniego mięsa w Polsce czy na Litwie. Ale to tylko naskórkowe postawienie sprawy. Tak naprawdę, firmy z obwodu sprzedające paliwo są zadowolone z polskiego prywatnego importu. Dochody rosyjskiej akcyzy z tego tytułu też gwałtownie wzrosły.

— Mrówki polskie nadal więc będą woziły benzynę, z kolei mrówki rosyjskie nasze parówki?
— Wcale nie ma przewagi żywności w towarach wywożonych przez Rosjan z Polski. Oni ją chyba traktują tylko jako dodatek, także dlatego, że może ona być łatwo zakwestionowana przez rosyjskich celników co do ilości, czy sposobu pakowania. Ich przepisy mówią, że jednorazowo można wwieźć do Rosji osobiste towary o wartości nie przekraczającej tysiąca euro, nie więcej niż sześciu kilogramów wyrobów mięsnych. Hermetycznie zapakowanych, bo import surowego mięsa ciągle jest tam obwarowany dodatkowymi restrykcjami celnymi.

rozmawiał Stanisław Brzozowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kagda rasija toze budiet w nato #1042084 | 71.227.*.* 3 kwi 2013 04:14

  Widzicie? Nawet w Rosji sa wyzsze ceny. Dziekujemy naszemu kochanemu premierowi Donaldowi Tuskowi. PS. Nie zapomnijcie o nas przy nastepnych wyborach ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Rumun #1042033 | 81.190.*.* 2 kwi 2013 23:05

   Dlatego mamy najdroższe ceny w Polsce bo i tak RUSCY kupią wszystko !!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. maestro #1042007 | 88.156.*.* 2 kwi 2013 22:28

   niezły pomysł na biznes

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ox #1041839 | 46.112.*.* 2 kwi 2013 19:55

   I niech kupują jak najwięcej ,każda złotówka/rubel zostawiona w Polsce to więcej kasy dla nas .To typowy zarobek na turystyce tym razem typowo zakupowej.Podobnie z 3miastem niech ich jedzie na zakupy na potęgę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. dami #1041779 | 178.232.*.* 2 kwi 2013 18:45

   Przecież rosjanie to biedaki, niech się żywią

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)