Liczba ofert pracy wzrasta, ale bezrobocie nie spada

2013-04-10 11:07:39 (ost. akt: 2013-04-10 11:08:20)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Liczba ofert pracy publikowanych w Internecie wzrasta, ale bezrobocie raczej nie spada.

W niektórych zawodach szanse zdobycia zatrudnienia zwiększyły się. Równocześnie jednak mniejsza jest liczba wakatów przeznaczona dla poszukujących pracy w wielu innych profesjach - wynika z opublikowanego dziś Barometru Rynku Pracy. Jego autorami są Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W marcu liczba publikowanych w internecie ofert pracy wzrosła we wszystkich województwach. Najwięcej ofert pracy przybyło dla osób o kwalifikacjach niższych w produkcji i sprzedaży. Jest to powiązane z tym, że mimo przedłużającej się zimy, przedsiębiorstwa przygotowują się do już do sezonu wiosenno-letniego - zaznaczają autorzy badania. Wzrasta również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz budowlańców z niższym wykształceniem. Tak będzie najprawdopodobniej w przyszłych miesiącach ze względu na nadchodzący sezon, sprzyjający budownictwu.

Obecnie największe szanse na znalezienie pracy mają absolwenci szkół wyższych. Szczególnie cenieni są informatycy, inżynierowie oraz osoby zajmujące się prowadzeniem badań i analiz. Mniejsza liczba wakatów czeka na ekonomistów i finansistów, a także na absolwentów marketingu i zarządzania. Jak wynika z opublikowanych ostanio przez resort pracy szacunków bezrobocie w marcu spadło w marcu do 14,3 z 14,4 w lutym.

IAR K.P. na podstawie komunikatu/zr

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ochrona #1070802 | 46.205.*.* 30 kwi 2013 11:51

    pracuje w ochronie i szukam jeszcze dodatkowej na noc , i tylko przyjma z grupa paralityka i ze skolioza do ochrony sklepu lub meczu i co taki dziad zrobi jak ma niedowlad nog ,a koles 18 lat jest szybszy ,bez sensu chca starych i jeszcze studentów do pracya mlodzi sa bez pracy ,mam 47 lat i czekam na dodatkowe zajecie i oferty pracy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz