Polacy w sklepie najchętniej płacą gotówką

2013-05-28 20:21:13 (ost. akt: 2013-05-28 12:22:16)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Aż jedna czwarta osób posiadających karty płatnicze, nie reguluje nimi rachunków, bo uznają, że używanie gotówki jest wygodniejsze - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.

Badanie wykazało, że 82 procent płatności w sklepach Polacy dokonują gotówką. Tylko w przypadku 16 i pół procent transakcji użyto kart, a około półtora procent rachunków uregulowano przelewami. Dzieje się tak, mimo że 66 procent Polaków posiada kartę płatniczą. Raport NBP wskazuje, że blisko cztery piąte Polaków posiada rachunek w banku lub SKOKu, a prawie 90 procent wynagrodzeń w kraju trafia przelewem na konta osobiste.

Badanie wykazało, że najczęściej zakupy robimy w małych sklepach spożywczych, sklepach osiedlowych, w kioskach i na bazarach. Aż połowa płatności jest dokonywana w takich miejscach. Zaledwie co piąte zakupy robione są w supermarketach i hipermarketach spożywczych.

Średnia wartość płatności detalicznej gotówką to 38 złotych, kartą zbliżeniową 25 złotych, a kartą debetową 89 złotych.

Badanie przeprowadzono metodą dzienniczkową na grupie tysiąca dorosłych Polaków. Wybrane osoby przez trzy dni z rzędu szczegółowo opisywały wszystkie robione zakupy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/jj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyczyszczony #1098081 | 77.115.*.* 29 maj 2013 07:21

    A wiecie dlaczego? Bo skarbówka w trakcie kontroli liczy wszystko, ile i na co wydajemy. Lepiej wziąć kasę z bankomatu, bo to zawsze kasa, którą mogę zbierać w domu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz