Detroit bankrutem

2013-07-19 10:21:37 (ost. akt: 2013-07-19 10:21:09)

Podziel się:

Amerykańskie Detroit bankrutem. Dawna stolica przemysłu samochodowego USA jest dziś miastem, z którego uciekli młodzi, a emerytów jest dwa razy więcej niż pracujących. Lokalne władze nie były w stanie poradzić sobie z długiem i jedynym rozwiązaniem był wniosek o upadłość.

To największa plajta w historii sektora publicznego Stanów Zjednoczonych. Rick Snyder gubernator stanu Michigan, którego Detroit jest stolicą , przyjmując wniosek o upadłość od władz miejskich przyznał, że była to trudna decyzja ale doprowadziły do niej lata zaniedbań.

Dług Detroit wynosi 18,5 miliarda dolarów. Miasto nie ma pieniędzy na doraźne funkcjonowanie. Tylko odsetki od zaciągniętych kredytów kosztują stolicę Michigan 150 milionów dolarów rocznie. 16 procent mieszkańców miasta nie ma pracy. To dwukrotnie więcej niż wynosi średnia stopa bezrobocia w całym stanie.W dodatku co drugi mieszkaniec Detroit nie płaci podatków, co jeszcze pogłębia dziurę w kasie ratusza.

Władze miasta nie ogłosiły jeszcze planu oszczędnościowego. Cięcia z pewnością dotkną jednak urzędników miejskich, przewidywane jest też zawieszenie niektórych usług oraz likwidacja części przywilejów dla osób starszych.

IAR/FrilejTVP/łp

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a1410 #1147429 | 31.63.*.* 19 lip 2013 16:11

    Taką samą przyszłość ma większość polskich miast i miasteczek. Wszystkie są tak pozadłużane, że nie ma żadnych szans na spłatę w realnym do przewidzenia okresie czasu

    ! - + odpowiedz na ten komentarz