Możesz wygrać samochód! Jak? Weź paragon i zarejestruj w loterii

2015-02-24 07:01:00 (ost. akt: 2015-02-23 21:50:58)

Podziel się:

Gdy upominamy się i bierzemy paragon, wspieramy uczciwych przedsiębiorców i uczciwy obrót gospodarczy - mówi Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Gdy upominamy się i bierzemy paragon, wspieramy uczciwych przedsiębiorców i uczciwy obrót gospodarczy - mówi Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

— Za zarejestrowany paragon będzie można wygrać nawet samochód — Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, mówi, dlaczego ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie loterii paragonowej i czy Polacy wiedzą, jaki związek ma paragon z podatkami.

— Czy bierze pan paragony w sklepach?
— Zawsze!

— Dlaczego paragony są tak ważne?
— Gdy upominamy się i bierzemy paragon, wspieramy uczciwych przedsiębiorców i uczciwy obrót gospodarczy. To jest dowód na to, że podatek, który opłaciliśmy, zostanie odprowadzony do budżetu państwa. Jeżeli paragon nie zostanie wystawiony, to podatek nie będzie przekazany do budżetu. Nie zwiększy puli pieniędzy przeznaczonych m.in. na leczenie czy edukację. Zostanie w kieszeni nieuczciwego sprzedawcy, który nie wystawił tego potwierdzenia.

— Ministerstwo Finansów zapowiada uruchomienie loterii paragonowej.
— Tak! Chcemy uświadomić wszystkim, że w kwocie, którą zostawiamy w sklepie, barze, u fryzjera, na stacji benzynowej czy gdziekolwiek indziej, zawarte są podatki. Stąd pomysł na loterię. Już niedługo każdy, kto ma skończone 18 lat, będzie mógł zarejestrować na stronie internetowej loterii dowolną liczbę paragonów na kwotę od 10 zł w górę. Po podaniu kilku informacji, m.in. numeru kasy fiskalnej, daty i kwoty transakcji, strona wygeneruje kod konkursowy. A kod weźmie udział w losowaniu.

— Czy nie za dużo formalności?
— Prawdziwość paragonów musi być weryfikowana. Przecież loteria nie może zachęcać do „produkowania” fałszywych dowodów zakupu do transakcji, które nie miały miejsca. Losowania — transmitowane przez telewizję — będą odbywać się raz w miesiącu.

— A co z nagrodami?
— Co miesiąc będzie można wygrać samochód! Oprócz tego będą również laptopy i tablety. Nagrody chcemy wręczać również przedsiębiorcom, którzy wystawili paragon premiowany nagrodą główną. Dodatkowo zamierzamy promować potwierdzenia opłat za usługi. Raz na kwartał będziemy losowali nagrody specjalne tylko dla paragonów z branży usługowej. Polacy często nie mają nawet świadomości, że za wizytę u fryzjera, kosmetyczki czy w warsztacie samochodowym powinni otrzymać paragon. W tych loteriach nagrodą również będzie samochód. Co istotne, wszystkie nagrody zostały zwolnione z podatku.

— Trzeba inwestować w takie nagrody dla paragonów? Polacy nie mają świadomości, że powinni upominać się i brać te kwitki w sklepach?
— Ponad połowa osób przepytanych w ubiegłorocznych badaniach nie ma zdania, czy wydawanie bądź niewydawanie paragonów w jakikolwiek sposób wpływa na dochody państwa z tytułu podatków. Jedna trzecia stwierdziła wręcz, że to nie ma wpływu na dochody budżetu. Tylko 5 proc. badanych odpowiedziało, że jeśli sprzedawca nie chce im dać potwierdzenia, to rezygnują z zakupu. W dodatku ciągle jeszcze 42 proc. badanych twierdzi, że warto wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, żeby unikać płacenia podatków.

— Jak ocenia pan finansową wiedzy Polaków?
— Nie jest z nią za dobrze, ale chcemy to zmienić. Dlatego też, postanowiliśmy wprowadzić w życie kompleksowy program nauczania edukacji finansowej. Współpracujemy w tej sprawie z MEN. Już w podręczniku do drugiej klasy udało nam się w wprowadzić informacje o podatkach. Chcemy, żeby ta wiedza pojawiała się też w innych podręcznikach, na wszystkich etapach edukacji. Nie może być przecież tak, że człowiek dowiaduje się o tym, czym są podatki, dopiero jak idzie do pracy, przy pierwszej pensji.

bb

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tednt3 #1834944 | 88.199.*.* 13 paź 2015 21:22

  Czy wyście powariowali, tyle danych żeby za paragon coś wygrać? Jeszcze może podać nr buta i po której stronie łóżka śpię. Nie dostaniecie o de mnie żadnych danych mam to gdzieś.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mario #1832072 | 31.41.*.* 9 paź 2015 09:23

  https://loteriaparagonowa.gov.pl/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. klmn #1829301 | 77.255.*.* 5 paź 2015 18:28

  Czytanie tego artykułu jest stratą czasu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kossmita9@gmail.com #1828780 | 46.113.*.* 4 paź 2015 21:36

  Żenadka. ..jak czytam te komentarze.Wnioski-mają klawe życie ,nie mają większych problemów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. an..el #1825691 | 81.15.*.* 30 wrz 2015 12:50

  Czy przy zakupie gazu butlowego też powinien być wystawiony paragon?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)