Ekomarina nie tylko dla żeglarzy

2015-03-20 08:00:00 (ost. akt: 2015-03-19 13:46:17)
Port Ekomarina w Giżycku.

Port Ekomarina w Giżycku.

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Podziel się:

Port pasażerski Ekomarina na jeziorze Niegocin w Giżycku został nominowany w konkursie regionalnym na najlepszą usługę turystyczną. Ekomarina leży w samym środku Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Port Ekomarina zbudowano przy wykorzystaniu środków unijnych za niemała kwotę prawie 20 milionów złotych. Powstał obiekt, którystał się wodną wizytówką Giżycka i miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez żeglarzy, ale i turystów lądowych. Cumujące w porcie jachty i statki pasażerskie przyciągają wszystkich gości jak magnes. Mieszkańcy również chętnie tutaj spacerują.

Ekomarina to port pasażerski, w którym znalazły swoje miejsce również jachty żaglowe. Należy do największych i najnowocześniejszych na Mazurach. Dowodzi nim Dariusz Klimaszewski, który znaczną część swojego życia spędził, pływając na morskich promach pasażerskich. — Jako pierwsi na Mazurach zastosowaliśmy elektroniczne karty portowe — mówi Dariusz Klimaszewski. — Turysta korzystający z naszych usług wykupuje specjalną kartę, dzięki której ma dostęp do wszystkich usług portowych w nieograniczonym zakresie.
Takie usługi to m.in. korzystanie z natrysków, toalet, kuchni czy pralni.
Port jest położony w takim miejscu, skąd dobrze jest rozpoczynać rejsy po jeziorach północnych czy południowych, ale też bardzo blisko miasta. Wystarczy pokonać trzysta metrów, aby znaleźć się w śródmieściu Giżycka.

Dariusz Klimaszewski w porcie Ekomarina w Giżycku.
Fot. Sławomir Kędzierski
Dariusz Klimaszewski w porcie Ekomarina w Giżycku.

Port został wyposażony w slip bramowy o udźwigu 20 ton. Nigdzie indziej na Mazurach nie znajdziemy takiego urządzenia. Jest bardzo przydatny szczególnie przy ważących niemało hauseboatach.
Port zasłużył na miano ekologicznego, bo nie tylko świadczy tak usługę odbioru nieczystości z jachtów i statków, ale też w jego budowie wykorzystano wiele rozwiązań proekologicznych, np. solary do podgrzewania wody, czy pompy ciepła wspierające systemy grzewcze.

Główny budynek portowy o charakterystycznej konstrukcji to prawie 2500 m kw do dyspozycji turystów, m.in.: kapitanat, sklepy, restauracja, informacja turystyczna i sala konferencyjna spełniająca wiele pożytecznych funkcji. — Prócz standardowych usług portowych mamy w programie propozycje wielu imprez — mówi Dariusz Klimaszewski. — Poza naszą statutową działalnością organizujemy liczne regaty jak Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych, Giżyckie Dni Oldtimerów, Energa Sailing Cup, Puchar Trzech Ryb, Puchar Mazur czy rozpoczynających sezon letni Regaty Armatorów i Wyścig po Trzy Leszcze.

Sławomir Kędzierski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. żeglarz #1758911 | 83.6.*.* 20 cze 2015 14:27

    MOTOMARINA. Raj wielkich motorówek naszych nowobogackich. Żeglarzy jak na leekarstwo.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz