Podatnik łatwiej i szybciej załatwi sprawę w fiskusie

2015-04-08 11:20:00 (ost. akt: 2015-04-08 11:17:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Podziel się:

W administracji podatkowej szykują się duże zmiany. Co to oznacza dla nas, podatników? Czy fiskus będzie łagodniej traktował zapominalskich? — mówi o tym Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

— Koniec marca przyniósł nowe decyzje podatnikom?
— Tak, 31 marca Rada Ministrów przyjęła ogromny akt prawny, który zmieni organizację i działanie aparatu fiskalnego. Pracując nad tym dokumentem, w pierwszej kolejności zastanawialiśmy się, jakie zmiany należy wprowadzić, żeby kontakt podatnika z administracją podatkową był łatwiejszy i wygodniejszy niż teraz.

— Na czym będą polegały zmiany?

— Obejmują przede wszystkim utworzenie centrów obsługi podatnika, wyodrębnienie biura Krajowej Informacji Podatkowej, utworzenie specjalnych ośrodków zajmujących się obsługą największych podatników, utworzenie bazy wiedzy administracji podatkowej czy przydzielenie asystentów podatkowych mikroprzedsiębiorcom rozpoczynającym działalność.

Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
Fot. Beata Szymańska
Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
— Na jakie ułatwienia mogą liczyć podatnicy?
— Po pierwsze, podatnik nie będzie już przypisany do jednego urzędu. Pracownicy administracji będą w centrach obsługi przyjmować od wszystkich podatników podania oraz deklaracje, jak również wydawać zaświadczenia. Pojawi się w nich również możliwość załatwiania spraw związanych z ZUS-em, m.in. składanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. Oznacza to, że w dowolnym centrum obsługi podatnika w Polsce będziemy mogli załatwiać nasze sprawy. Swoje deklaracje w dowolnym urzędzie skarbowym będą mogli też złożyć podatnicy akcyzy. Dziś muszą je dostarczyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego. Po drugie, pracownicy urzędów, izb skarbowych, a przede wszystkim Krajowej Informacji Podatkowej będą udzielać podatnikom oraz płatnikom wyjaśnień i pomocy w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

— A co to jest baza wiedzy administracji podatkowej?

— Podatnicy oraz przedsiębiorstwa otrzymają dostęp do tworzonej właśnie bazy. Znajdą się w niej interpretacje indywidualne i ogólne, a także najważniejsze podatkowe orzeczenia sądów. Baza będzie ogólnodostępna, każdy podatnik, jak również firma będą mieli do niej dostęp, będą mogli na bieżąco śledzić decyzje wydawane przez urzędy.

— Czy przedsiębiorcy również odczują zmiany?
— Tak. Zmiany ułatwią życie małym i dużym przedsiębiorcom. Przecież zupełnie innej obsługi wymagają małe przedsiębiorstwa bez jakiekolwiek doświadczenia oraz duże podmioty, które operują zawrotnymi sumami. Nie można ich traktować w taki sam sposób.

— Co to oznacza w praktyce?
— Podmioty rozpoczynające prowadzenie działalności będą mogły przez 18 miesięcy korzystać z pomocy asystentów w urzędach. To rozwiązanie jest obecnie testowane w województwie śląskim, a od września wejdzie w całym kraju. Natomiast z myślą o największych podmiotach zostanie wydzielony specjalny urząd skarbowy. Skierowane zostaną do niego wyspecjalizowane kadry, dzięki czemu poprawi się obsługa dużych podatników. W tym specurzędzie będą rozliczane firmy o rocznych przychodach powyżej 50 milionów euro oraz banki i pozostałe instytucje finansowe. Do tego w 19 specjalnie przygotowanych urzędach skarbowych będą obsługiwane firmy o rocznych przychodach powyżej 3 milionów euro.

— Czy ktoś pytał podatników o opinie, zanim zmiany zostały przejęte przez urzędników?

— Projekt ustawy był poddany konsultacjom z podmiotami publicznymi. Co ważne, reformy zostały pozytywnie przyjęte przez wszystkie środowiska, pozytywnie wypowiadały się o nim m.in. środowiska przedsiębiorców.

— Podatnicy nie będą już petentami traktowanymi z góry przez fiskusa?
— Liczymy, że wdrożenie systemu obsługi i wsparcie podatnika podniesie poziom dobrowolnego wypełniania zobowiązań podatkowych. Wynikiem będzie właściwe i terminowe deklarowanie zobowiązań. Z jednej strony, podatnikom będzie łatwiej i wygodniej, a z drugiej z fiskusa zostanie zdjęta konieczność wszczynania kontroli podatkowych czy czynności sprawdzających.

— Kiedy zmiany wejdą w życie?

— Ustawa wejdzie w życie z początkiem 2016 roku, poza punktami dotyczącymi obsługi i wsparcia w centrach obsługi. Te zaczną obowiązywać już od 1 września 2015 roku.

Rozmawiał: Andrzej Mielnicki

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dżon Rambo #1708672 | 217.99.*.* 9 kwi 2015 09:30

  Kupiłem batonika za granicą po cenie netto i nie zgłosiłem VAT do naszych orłó z Urzędu Skarbowego, czy jestem oszustem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. troll #1708365 | 37.152.*.* 8 kwi 2015 19:55

   Czy to Ola po prawej pozdrawia dzielnych żywicieli Polski wolnej w Allenstein?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Shogun #1708172 | 89.228.*.* 8 kwi 2015 15:30

   W fiskusie, to ja się nie lubię "załatwiać" ;-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. bul_szogóna #1708058 | 164.126.*.* 8 kwi 2015 12:43

   Zmiany w fiskusie ....... ????? Zmiany to w pochwie a u fiskusa zmiany ...... taka mała różnica - NO NIE ?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. TRENER #1708035 | 80.53.*.* 8 kwi 2015 12:15

    CZYLI DALSZA PRODUKCJA BIUREW :/

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz