Dobra passa w mieszkaniówce trwa

2017-08-02 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-18 17:45:03)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Ango Development

Budownictwo mieszkaniowe ma się dobrze. Według danych GUS rok 2017 będzie kolejnym o rekordowej liczbie wybudowanych i sprzedanych lokali. Nie inaczej jest na Warmii i Mazurach. W Olsztynie zostanie wybudowanych 750 mieszkań.

Wstępne dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w I kwartale 2017 roku, opublikowane przez GUS są naprawdę dobre. Niektórzy analitycy piszą nawet o ogólnej euforii. Jeśli chodzi o Warmię i Mazury, GUS ocenia, że w kwietniu 2017 r. ogólny klimat w przedsiębiorstwach budowlanych był optymistyczny i lepszy niż w marcu. Raport za kwiecień wskazuje wzrost o 7,5 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
Dane GUS-u obejmują rozpoczęte inwestycje oraz wydane zezwolenia na budowę. Wynika z nich, że pierwszy kwartał tego roku jest lepszy od analogicznego okresu roku 2016. A przecież ubiegły rok był pod tym względem też rekordowy. Przypomnijmy: od marca 2016 do marca 2017 r. w całym kraju deweloperzy wybudowali blisko 80 tys. mieszkań. To o 17,2 proc. więcej niż w 2015 r. W tym samym okresie otrzymali 100,2 tys. pozwoleń na budowę kolejnych mieszkań.

Po latach boomu (2005-2007), od 2008 roku nastąpiło wyraźne spowolnienie na rynku mieszkaniowym. Ostatnie lata wskazują na powrót koniunktury, chociaż jeszcze nie są to wyniki z najlepszego okres, ale już coraz bliższe, co cieszy deweloperów.

Eksperci są zdania, że 2017 rok budowlańcy znowu zaliczą do bardzo udanych. Tej wiosny, w całym kraju, deweloperzy rozpoczęli ponad 9 tys. nowych inwestycji mieszkaniowych, a ponad 6,5 tysiąca lokali zostało już oddanych do użytku.

A jak jest w Olsztynie? W stolicy regionu też odnotowujemy rekordy zarówno pod względem wydanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczętych budów. Deweloperzy nadal nie zwalniają tempa.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że liczba rozpoczętych budów mieszkań w I kw. 2017 roku była najwyższa od 8 lat i wyższa niż w całym roku 2016. Także liczba uzyskanych pozwoleń w I kw. 2017 roku była na rekordowym poziomie. Lepszy był tylko rok 2006, ale wówczas generalnie panował boom mieszkaniowy.

W ofercie są mieszkania na bardzo wczesnym etapie realizacji lub w fazie projektowania. Zaledwie kilka procent mieszkań zostało już oddanych, dalszych kilkanaście procent zostanie oddanych w roku 2017, prawie połowa w 2018, a co trzecie — w 2019 roku.

Z rozpoczętych 17 inwestycji (11 jest realizowanych w ścisłym centrum Olsztyna) — cztery zostały zakończone i oddane do użytku. Łącznie wybudowanych zostanie ok. 750 mieszkań.
Mieszkania budowane są w nowoczesnych technologiach i spełniają najnowsze normy dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Do wyboru mamy lokale w blokach na osiedlach monitorowanych, mieszkania i penthouse w apartamentowcach.

— Budujemy apartamentowiec w samym centrum Olsztyna. Zainteresowanie mieszkaniami jest duże. Prawie w każdym tygodniu sprzedajemy jakieś mieszkania mimo, że będą one gotowe dopiero w IV kwartale 2018 roku — mówi Justyna Danelczyk, Apartamenty Opera w Olsztynie.

W ostatniej dekadzie do gry wróciły spółdzielnie mieszkaniowe, w których ceny za mkw. mieszkania są gwarantowane od 3500 do 3750 zł. Spółdzielczy model osiedla realizowany jest w Olsztynie m.in. przez Uniwersytecką Spółdzielnię Mieszkaniową.

— Nasze mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem — mówi Marcelina Zapotoczna z USM w Olsztynie. — Do tej pory sprzedaliśmy 90 proc. mieszkań. Nasza mała, demokratyczna spółdzielnia daje możliwość budowy mieszkań w jak najwyższym standardzie, przy jak najniższej cenie, tworzy małe społeczności, które decydują o jakości zarządzania. A powód tego jest prosty – członkowie spółdzielni są jednocześnie inwestorami, radą nadzorczą, a także zarządem — dodaje.

Zainteresowanie kupnem mieszkania w Olsztynie jest tak duże, że w większości zakończonych budów pozostały do sprzedania pojedyncze lokale, zaś w trwających inwestycjach sprzedaż odbywa się na bieżąco.
Nic dziwnego — Olsztyn jest świetnym miejscem do życia: pracy i wypoczynku. Przybywa osób, które kupują mieszkania, traktując je jako baza wypadowa na Warmię i Mazury lub pod wynajem. A przecież mieszkania w Olsztynie wcale nie należą do tanich.

Na rynku pierwotnym średnia cena mieszkań za metr kwadratowy (Olsztyn i gminy ościenne) wzrosła z ok. 4700 zł w III kw. i 5090 zł w IV kw. 2016 do ok. 5250 zł w I kw. 2017 roku, natomiast średnia cena transakcyjna mkw. pozostała na poziomie z ubiegłego kwartału tj. ok. 4600 zł.

Olsztyńscy inwestorzy mieszkaniowi intuicyjnie wyczuwają koniunkturę i bardzo elastycznie dostosowują swoją ofertę do potrzeb rynku. Najwięcej budowanych jest mieszkań dwu-, trzy-, czteropokojowych z balkonami. Przyszli użytkownicy mogą wybrać dowolną powierzchnię — od 29 mkw. do nawet 155 mkw. Najpopularniejszy jest, jak zawsze środek, czyli mieszkania o pow. 40-60 mkw.

Bożena Kraczkowska
b.kraczkowska@gazetaolsztynska.pl

Zadaniem eksperta
dr inż. Marcelina Zapotoczna, przedstawiciel USM w Olsztynie/Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Olsztynie realizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu 6 budynków wielorodzinnych, z łączną liczbą mieszkań 224. Chociaż budynki będą czterokondygnacyjne, zostaną wyposażone w windę. Osiedle powstaje przy ul. Bartąskiej, w starannie dobranej lokalizacji – blisko natury i blisko miasta. USM nie buduje w systemie deweloperskim, dzięki czemu oferowana cena 1 mkw. jest znacznie niższa od dostępnych w ofertach deweloperskich, przy gwarantowanej cenie od 3500 zł do 3750 zł, zależnej jedynie od położenia na kondygnacji. Od II kwartału 2016 roku do tej pory spółdzielnia sprzedała większość mieszkań Znaczna część nabywców skorzystała z programu MdM. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania o powierzchni od 30 do 55 mkw.

Justyna Danelczyk, manager salonu sprzedaży Apartamenty Opera Olsztyn
Zainteresowanie mieszkaniami jest rzeczywiście duże i prawie w każdym tygodniu sprzedajemy jakieś mieszkania. Budujemy w centrum Olsztyna apartamentowiec, w którym znajdzie się 167 lokali. Inwestycja zostanie zakończona w IV kwartale 2018 roku. Nasze mieszkania najchętniej kupują osoby w średnim wieku, zaś ceny zaczynają się od 5400 zł za mkw. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania o powierzchni do 40 mkw.

Liczby
22
zł kosztuje mkw. mieszkania wynajętego w Olsztynie

4,5
tysiąca złotych kosztuje w Olsztynie mkw. mieszkania na rynku pierwotnym

Źródło: raport NBP, Rynekpierwotny.pl, HomeBloker

Fot. Zainteresowanie kupnem mieszkania w Olsztynie jest duże. Największym powodzeniem cieszą się mieszkania o powierzchni do 40 mkw.
Fot. Apartamenty Opera

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB