WIBOR to bardzo ważny wskaźnik referencyjny, który ma wpływ na ceny instrumentów i produktów finansowych. WIBOR spotykamy m.in. w umowach kredytowych z oprocentowaniem zmiennym. Często wyznacza też oprocentowanie produktów oszczędnościowych (np. obligacji) i służy do wyceny instrumentów pochodnych. Ma bardzo duże znaczenie dla polskiego rynku finansowego, a jego historia sięga wczesnych lat 90. Czym dokładnie jest WIBOR, kto go ustala i jaka jest jego wysokość?
WIBOR – czym jest?
WIBOR (z ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to jeden ze wskaźników referencyjnych używanych na rynkach finansowych, w tym także w bankowości. Odzwierciedla on poziom stopy procentowej, po jakiej banki są zobligowane udostępnić innym bankom środki pieniężne (depozyty) na określony termin na rynku międzybankowym. Wskaźnik WIBOR jest wyznaczany przez GPW Benchmark.
WIBOR jest ściśle skorelowany z głównymi stopami procentowymi NBP. Polityka stóp procentowych i ceny pieniądza ma za zadanie m.in. powstrzymywać inflację lub stymulować wzrost gospodarczy.
Jeśli Komisja Nadzoru Finansowego podnosi stopy procentowe (najczęściej taka sytuacja występuje, gdy inflacja rośnie znacznie powyżej celu inflacyjnego), to należy się spodziewać, że wzrośnie również WIBOR. Gdy stopy procentowe spadają, wartość wskaźnika WIBOR również spada. Zdarza się, że WIBOR wyprzedza decyzje KNF, ponieważ uwzględnia on z wyprzedzeniem kierunek zmian związanych z głównymi stopami procentowymi NBP.
Kto i w jaki sposób wyznacza wysokość WIBOR?
Nad procesem ustalania stawki WIBOR czuwa administrator WIBOR, którym jest GPW Benchmark S.A. Jest to profesjonalny podmiot spoza rynku bankowego, który podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zadaniem administratora jest zachowanie wiarygodności i reprezentatywności WIBOR-u oraz zapewnienie transparentności metod, które służą jego opracowaniu.
WIBOR funkcjonuje również na podstawie przepisów unijnych. Proces wyznaczania WIBOR jest bowiem zgodny z europejskim rozporządzeniem BMR. Rozporządzenie BMR to dokument, który określa rygorystyczne zasady opracowywania wskaźników referencyjnych, a także ramy działania administratorów stawek referencyjnych, podmiotów dostarczających dane oraz podmiotów wykorzystujących stawki w produktach finansowych.
Ile wynosi WIBOR obecnie?
WIBOR obejmuje różne stawki obliczane na podstawie okresów, na jakie banki pożyczają sobie pieniądze. Do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych najczęściej używane są stawki WIBOR 3M (dotycząca depozytów trzymiesięcznych) i WIBOR 6M (dotycząca pożyczek sześciomiesięcznych). W lutym 2024 roku zarówno WIBOR 3M, jak również WIBOR 6M wynosi 5,85%.
Legalność stawki WIBOR
Wskaźnik WIBOR jest zgodny z polskimi przepisami i z regulacjami unijnymi. Sposób ustalania i przekazywania danych, które służą określeniu wartości WIBOR, podlega ścisłym procedurom. Jest jednym z najbardziej kontrolowanych procesów, jakie funkcjonują na polskim rynku finansowym, dzięki czemu manipulacja wskaźnikiem nie jest możliwa. Cały proces jest w pełni bezpieczny ze względu na znaczenie stawki WIBOR dla funkcjonowania polskiego systemu finansowego.
Wskaźnik referencyjny WIBOR to zatem najbardziej wiarygodny i obiektywny punkt odniesienia dla uczestników rynku finansowego. Potwierdza to również stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez