Czym zaskoczy nas PIT?

2015-02-13 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-12 09:13:20)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Do końca lutego pracodawcy mają czas na przesłanie PIT-ów pracownikom. O tym, co nas może zaskoczyć w sposobie rozliczania podatków dochodowych oraz nowych ulgach rodzinnych rozmawiamy z Januszem Cichoniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

— Czym zaskoczy nas PIT w stosunku do poprzedniego roku?
— Są dwie ważne pozytywne zmiany. Jedna dotyczy samego sposobu rozliczania podatków i wynika z systematycznego wdrażania przez Ministerstwo Finansów elektronicznego oraz automatycznego systemu ich rozliczania. Druga wynika z wprowadzenia nowych ulg dla rodzin wielodzietnych. Weszły one w życie z początkiem 2015 roku, jednak obowiązują podatników rozliczających się za ubiegły rok.

— Na czym polegają zmiany w ulgach dla rodzin wielodzietnych?
— O 20 proc. zwiększono ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Zmiany pozwolą również wykorzystać pełną kwotę ulgi osobom najmniej zarabiającym. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie do 2 tys. zł, a na każde kolejne do 2,7 tys. zł. Wprowadzamy również formułę, na mocy której, poza wzrostem samych kwot, podatnicy będą uzyskiwali zwrot niewykorzystywanej ulgi. Wiele osób ma bardzo niskie dochody. Z tego powodu podatki, które płacą, były na tyle niskie, że nie mogły korzystać z tej ulgi podatkowej. W tym roku otrzymają zwrot niewykorzystanej ulgi do kwoty opłaconych składek społecznych i zdrowotnych.

— Co to oznacza w praktyce?
— Rodzina z trójką dzieci utrzymująca się z minimalnej pensji po rozliczeniu podatku dostanie parę tysięcy złotych zwrotu niewykorzystanej ulgi. Będzie miała to prawo przez cały czas utrzymywania dzieci. Kwoty będą wzrastały wraz z liczbą potomstwa. Jest to wyraźna zmiana na korzyść podatników. Zwłaszcza tych, którzy mają niższe dochody.

— Ile rodzin i dzieci skorzysta na tych rozwiązaniach?

— Zakładamy, że będzie to ok. 2 mln rodzin, a ulgami zostanie objętych około 2,4 mln dzieci. Chcemy wspomagać tych, którzy najbardziej na to zasługują, zarazem inwestując w przyszłość — demografia staje się dla nas coraz poważniejszym wyzwaniem.

— Drugą zmianą jest systematyczne przechodzenie na elektroniczne rozliczanie podatków bez konieczności wypełniania zeznań przez podatnika.
— Takie są oczekiwania rozliczających się! Od tego roku podatnicy nie będą musieli osobiście rozliczać PIT-37. Nie będziemy już musieli samodzielnie przygotowywać tego zeznania podatkowego, sporządzi je za nas urząd skarbowy. Dane do wypełnienia podatnik uzyska od swojego pracodawcy. Już w marcu 2015 roku podatnicy będą mogli pobrać ze strony www.portalpodatkowy.mf.gov.pl wstępnie wypełnione zeznanie. A następnie będą mogli elektroniczną drogą zaakceptować wypełniony przez urząd PIT lub nanieść przysługujące im ulgi, odliczenia, czy zwolnienia.

— W ubiegłym roku w ten sposób rozliczyło się z fiskusem 5 milionów podatników. Czy w tym roku rekord ten może zostać pobity?

— Nie liczymy na to, że wszyscy zdecydują się na korzystanie z tej usługi. Natomiast zależy nam, aby relacje podatnika z urzędem skarbowym były z jednej strony coraz lepsze, ale z drugiej — by ograniczyć do minimum konieczność pojawiania się obywateli w urzędzie, czy wypełniania papierowych deklaracji podatkowych. Zachęcamy do korzystania z elektronicznego rozwiązania, które jest szybsze, prostsze i mniej czasochłonne. Polacy doceniają tę wygodę, dlatego jestem przekonany, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity.

— Co z przedsiębiorcami?
— Jeśli chodzi o rozliczanie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym roku nie będzie to jeszcze możliwe. Natomiast od 2016 roku również PIT 36 zostanie wypełniony za nas przez Urząd Skarbowy.

Rozmawiała: Beata Brokowska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. b #1666165 | 178.235.*.* 14 lut 2015 16:40

    A mnie zaskoczył PIT-11, 26 tys zł przychód. Mniej o 1,7 tys zł od przychodu w 2013 r. Jedni walczą o 13-tki, 14-tki i o 8 t węgla a innym, szczególnie kończącym 50....60 lat, zabiera się DWUNASTKE.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rak #1665007 | 213.184.*.* 13 lut 2015 11:53

    podatek od osób prawnych - PIT-36 - duże zaskoczenie?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz