Rozlicz PIT bez wychodzenia z domu

2015-02-15 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-12 12:59:17)

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Podziel się:

Coroczne rozliczanie PIT-ów zajmuje sporo czasu. Najpierw trzeba wypełnić kilka lub kilkanaście druków, a potem odstać swoje w kolejce w urzędzie skarbowym. Im później się za to zabierzemy, tym kolejki będą większe. Zamiast się stresować, można złożyć zeznanie podatkowe przez internet. Będzie szybciej, prościej i nie trzeba wychodzić z domu.

Wiele osób zostawia wypełnianie deklaracji podatkowych na ostatnią chwilę nie dlatego, że im się nie chce, tylko dlatego, że faktycznie nie mają czasu na stanie w kolejkach do okienka. Na szczęście od kilku lat można wypełnić PIT i przesłać go drogą elektroniczną. To spore ułatwienie nie tylko dla podatników, ale też dla pracowników urzędów skarbowych. Każda osoba, która rozlicza się elektronicznie, zmniejsza bowiem realne kolejki do okienek.


E-deklaracje krok po kroku


Jak rozliczyć się przez internet? Po pierwsze, trzeba pobrać, a następnie uruchomić specjalnie do tego przygotowaną aplikację. Następnie wybieramy w niej właściwy formularz PIT i wypełniamy zarówno główny dokument, jak i potrzebne załączniki. W tej części wypełnianie PIT-u wygląda tak samo jak wypełnianie deklaracji w formie papierowej.
Kolejnym krokiem jest wpisanie danych autoryzujących, które służą jako podpisanie zeznania. Konieczne dane to: imię i nazwisko, PESEL, numer identyfikacji podatkowej oraz kwota przychodu, jaką podaliśmy w zeznaniu za poprzedni rok.
Następnie zeznanie wysyłamy oraz notujemy numer referencyjny, który zostanie automatycznie wygenerowany tuż po wysłaniu deklaracji. Ostatnim krokiem jest pobranie urzędowego poświadczenia odbioru, które stanowi dowód i potwierdzenie terminowego złożenia zeznania — taka elektroniczna forma stempla pocztowego.

Nie czekaj do 30 kwietnia


Składając zeznanie podatkowe przez internet, nie musimy pilnować godzin pracy urzędów skarbowych. Nie musimy zwalniać się z pracy, by odstać kolejkę do okienka, ani stać w długich ogonkach na poczcie, by w terminie wysłać PIT. E-deklaracje możemy wypełnić o dowolnej porze dnia lub nocy i zawsze będziemy mieć pewność, że zeznanie dotrze do adresata.
Zalety e-deklaracji z pewnością dostrzegą osoby, które liczą na zwrot podatku. Dzięki skróconemu obiegowi informacji i dokumentów nasz PIT nie musi przechodzić przez ręce wielu urzędników. Dzięki temu zwrot nadpłaty podatku następuje dużo szybciej niż w przypadku tradycyjnej formy rozliczania. Funkcjonalność systemu dostrzegą też ci Polacy, którzy przebywają za granicą. Dzięki nowoczesnym, elektronicznym rozwiązaniom nie muszą przyjeżdżać do Polski specjalnie po to, by rozliczyć się z fiskusem. Wystarczy dostęp do internetu, by bez problemu rozliczyć się w dowolnym miejscu na świecie.

abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB