1 procent - mała kwota, wielka moc

2015-02-14 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-16 09:55:35)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

Zbliża się czas wypełniania corocznych zeznań podatkowych. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko możemy skorzystać z wielu ulg podatkowych, ale też podzielić się z potrzebującymi, przekazując im jeden procent naszego podatku.

Przekazanie 1 procenta nic nie kosztuje, nie nadweręży naszego domowego budżetu i potrwa zaledwie kilka minut więcej niż wypełnianie standardowego PIT-u. Czy warto? Oczywiście. Wiele osób sądzi, że jeden procent z kwoty podatku to bardzo niewiele i za takie pieniądze nic nie da się zdziałać. Jeśli jednak pomnożymy tę kwotę przez miliony podatników, suma robi się naprawdę pokaźna i może być sporym zastrzykiem gotówki dla wielu fundacji, organizacji i stowarzyszeń.

Jeden procent z naszego podatku możemy przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. A jest z czego wybierać. Organizacje pożytku publicznego pomagają chorym lub ubogim dzieciom, osobom starszym, bezrobotnym czy niepełno-sprawnym. Są też organizacje, które ratują zwierzęta, zabytki, wspierają kulturę i twórców. Dla wielu z nich środki uzyskiwane z jednego procenta stanowią być albo nie być dalszej działalności.

Jak obliczyć 1 procent?


Aby przekazać wybranej organizacji 1 proc. naszego podatku, musimy w stosownej rubryce zeznania podatkowego podać jej numer KRS. Aby nasz datek trafił do wybranej organizacji, musimy spełnić jeszcze kilka warunków — złożyć podatek w wymaganym terminie (do 30 kwietnia) oraz zapłacić należny podatek (na konto urzędu skarbowego). Jak wyliczyć 1 procent? Dzielimy sumę w polu „Podatek należny“ przez 100, a następnie zaokrąglamy do dziesiątek groszy w dół (jeśli nasz jeden procent to np. 45,78 zł, to zaokrąglamy do 45,70 zł).
Pamiętajmy, że nasz jeden procent jest niepodzielny, trzeba go przekazać w całości tylko jednej organizacji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy oddzielnie rozliczamy się z kilku źródeł dochodu na różnych formularzach zeznań — wtedy możemy za każdym razem przekazać 1 proc. na rzecz innej organizacji.

Na konkretny cel


Jeśli tylko chcemy, wypełniając PIT możemy podać dodatkowe informacje mające wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z naszego
1 proc. przez obdarowaną organizację. Stanie się tak, jeśli wskażemy konkretny cel szczegółowy czy konkretną osobę, będącą pod opieką danej OPP. Stosowne dane wpisujemy w rubryce „Informacje uzupełniające”, by urząd skarbowy przekazał je wybranej przez nas organizacji wraz z pieniędzmi.

Co i gdzie wypełnić:
• W swoim zeznaniu podatkowym lub jego późniejszej korekcie podaj: numer wpisu organizacji do KRS oraz deklarowaną kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta należnego podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
• Jeśli składasz jedno zeznanie podatkowe, możesz wybrać jedną organizację, jeśli wypełniasz kilka zeznań, możesz w każdym z nich wskazać inną organizację.
• Jeśli chcesz wesprzeć konkretny cel lub pomóc wybranej osobie będącej pod opieką danej organizacji pożytku publicznego, zaznacz to w rubryce „Informacje uzupełniające“
• 1 procent twojego podatku zostanie przekazany organizacji pożytku publicznego pod warunkiem, że terminowo (do 30 kwietnia 2014 r.) złożysz deklarację podatkową oraz opłacisz pełną kwotę należnego za ubiegły rok podatku.


Tu znajdziecie przykłady organizacji pożytku publicznego, dla których Wasz 1% podatku może być dużą pomocą: http://jedenprocent.wm.pl/

abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB