Jeden procent podaruj potrzebującym

2015-03-11 11:54:20 (ost. akt: 2015-03-11 12:49:38)

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Podziel się:

Niektórzy z nas już złożyli zeznania podatkowe, inni dopiero przymierzają się do ich wypełnienia. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko możemy skorzystać z wielu ulg podatkowych, ale też podzielić się z potrzebującymi, przekazując im jeden procent naszego podatku.

Przekazanie 1 procentu nic nie kosztuje, nie nadweręży naszego domowego budżetu i potrwa zaledwie kilka minut więcej niż wypełnianie standardowego PIT-u. Czy warto? Oczywiście. Wiele osób sądzi, że jeden procent z kwoty podatku to bardzo niewiele i za takie pieniądze nic nie da się zdziałać. Jeśli jednak pomnożymy tę kwotę przez miliony podatników, suma robi się naprawdę pokaźna i może być sporym zastrzykiem gotówki dla wielu fundacji, organizacji i stowarzyszeń.

Jeden procent z naszego podatku możemy przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. A jest z czego wybierać. Organizacje pożytku publicznego pomagają chorym lub ubogim dzieciom, osobom starszym, bezrobotnym czy niepełnosprawnym. Są też organizacje, które ratują zwierzęta, zabytki, wspierają kulturę i twórców. Dla wielu z nich środki uzyskiwane z jednego procenta stanowią być albo nie być dalszej działalności.

Jak obliczyć 1 procent?


Aby przekazać wybranej organizacji 1 proc. naszego podatku, musimy w stosownej rubryce zeznania podatkowego podać jej numer KRS. Aby nasz datek trafił do wybranej organizacji, musimy spełnić jeszcze kilka warunków — złożyć podatek w wymaganym terminie (do 30 kwietnia) oraz zapłacić należny podatek ( na konto urzędu skarbowego). Jak wyliczyć 1 procent? Dzielimy sumę w polu „Podatek należny“ przez 100, a następnie zaokrąglamy do dziesiątek groszy w dół (jeśli nasz jeden procent to np. 45,78 zł, to zaokrąglamy do 45,70 zł).
Pamiętajmy, że nasz jeden procent jest niepodzielny, trzeba go przekazać w całości tylko jednej organizacji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy oddzielnie rozliczamy się z kilku źródeł dochodu na różnych formularzach zeznań — wtedy możemy za każdym razem przekazać 1 proc. na rzecz innej organizacji.

Na konkretny cel


Jeśli tylko chcemy, wypełniając PIT możemy podać dodatkowe informacje, mające wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z naszego 1 proc. przez obdarowaną organizację. Stanie się tak, jeśli wskażemy konkretny cel szczegółowy czy konkretną osobę, będącą pod opieką danej OPP. Stosowne dane wpisujemy w rubryce „Informacje uzupełniające", by urząd skarbowy przekazał je wybranej przez nas organizacji wraz z pieniędzmi.

abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB