Gorące dni na jeden procent

2015-03-18 09:36:53 (ost. akt: 2015-03-18 10:38:43)

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Podziel się:

Jak rozliczając podatki, możemy pomóc innym — rozmawiamy z Januszem Cichoniem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

— Warto przekazywać 1 procent podatku dla organizacji pożytku publicznego?
— Jak najbardziej! Bez ponoszenia dodatkowych kosztów jesteśmy w stanie pomóc najbardziej potrzebującym. Samodzielnie możemy zadecydować o tym, co stanie się z częścią naszych podatków i jak zostaną wykorzystane. Przecież ten 1 procent można przeznaczyć na pomoc chorym dzieciom, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Możemy wesprzeć organizacje, które podtrzymują tradycję narodową, dbają o rozwój świadomości obywatelskiej, działają na polu edukacji, kultury i nauki. Podałem tak wiele skrajnych przykładów, żeby pokazać, jak ogromny jest zakres działalności organizacji, którym możemy pomóc. Każdy niewątpliwie znajdzie dla siebie taką, której chciałby pomóc.

Janusz Cichoń: — Przekazuję 1 procent na organizacje działające na Warmii i Mazurach.
Janusz Cichoń: — Przekazuję 1 procent na organizacje działające na Warmii i Mazurach.
— Kto w takim razie może przekazać ten 1 procent?
— Prawie wszyscy. To prawo dotyczy wszystkich podatników rozliczających w danym roku przychody podlegające opodatkowaniu, które nie są z podatku zwolnione. Przekazać 1 procent mogą zarówno obywatele płacący podatek dochodowy od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak i podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, korzystający z liniowej stawki podatku.

— W jaki sposób można dotrzeć do organizacji, którym można przekazać ten 1 procent?
— Lista organizacji pożytku publicznego jest bardzo długa. Jej wykaz jest na bieżąco aktualizowany i dostępny na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

— W jaki sposób przekazujemy podatek?
— Proces jest bardzo prosty. Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer, pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 procent podatku. Ten numer jest także dostępny na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To wszystko!

— A jeśli nasze 1 procent to 5 złotych? Warto taką sumę przekazywać?
— A jeśli pomnożymy te 5 złotych przez 300 osób? Myślę, każda, nawet niewielka kwota, ma znaczenie.

— Co się stanie, jeżeli nie zdecydujemy się na przekazanie 1 procenta?
— Pieniądze trafią do budżetu państwa. Rząd zdecyduje, jak je wydać. Z punktu widzenia Ministerstwa Finansów mogłoby się to wydawać korzystnym rozwiązaniem, ale zdecydowanie zachęcam do przekazywania podatku. Pomaga to wartościowym organizacjom i zarazem uczy dobrych, społecznych nawyków. Pamiętajmy przy tym, że sam 1 procent to przeważnie nieduże kwoty. Moim zdaniem, warto pomagać systematycznie, np. regularnie wpłacając kwoty na wybrane organizacje.

— Czy państwo wspiera takie inicjatywy?

— Pomaganie innym stanowi wartość samą w sobie, ale chcemy do niego aktywnie zachęcać. Osoby rozliczające się według zasad ogólnych oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oprócz 1 procenta, mogą odliczyć od dochodu kwotę przekazaną tytułem darowizny na organizacje pożytku publicznego oraz kultu religijnego. Niewiele osób wie o tej możliwości, a osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie do 6 procent uzyskanego dochodu. W przypadku firm możliwe jest odliczenie w wysokości nieprzekraczającej 10 procent dochodu.

— Czy pan przekazuje 1 procent?
— Tak. Od samego początku, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość. Zawsze przekazuję ten podatek na organizacje działające w naszym regionie i serdecznie zachęcam do tego czytelników „Gazety Olsztyńskiej”. Mamy czas na to do końca kwietnia.

Rozmawiał: Andrzej Mielnicki

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB