Jeden procent to naprawdę wiele

2015-04-09 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-10 13:18:09)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

Niektórzy już złożyli zeznania podatkowe, inni dopiero przymierzają się do ich wypełnienia. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko możemy skorzystać z ulg podatkowych, ale też podzielić się z potrzebującymi, przekazując im jeden procent naszego podatku.

Przekazanie 1 procenta nic nie kosztuje, nie nadweręży naszego domowego budżetu i potrwa zaledwie kilka minut więcej niż wypełnianie standardowego PIT-a. Czy warto? Oczywiście.
Jeden procent z naszego podatku możemy przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego. A jest z czego wybierać.

Organizacje pożytku publicznego pomagają chorym lub ubogim dzieciom, osobom starszym, bezrobotnym czy niepełnosprawnym. Są też organizacje, które ratują zwierzęta, zabytki, wspierają kulturę i twórców. Dla wielu z nich środki uzyskiwane z jednego procenta stanowią być albo nie być dalszej działalności.

Aby przekazać wybranej organizacji 1 proc. naszego podatku, musimy w stosownej rubryce zeznania podatkowego podać jej numer KRS. Aby nasz datek trafił do wybranej organizacji, musimy spełnić jeszcze kilka warunków — złożyć podatek w wymaganym terminie (do 30 kwietnia) oraz zapłacić należny podatek (na konto urzędu skarbowego). Jak wyliczyć 1 procent? Dzielimy sumę w polu „Podatek należny“ przez 100, a następnie zaokrąglamy do dziesiątek groszy w dół (jeśli nasz jeden procent to np. 45,78 zł, to zaokrąglamy do 45,70 zł).

Pamiętajmy, że nasz jeden procent jest niepodzielny, trzeba go przekazać w całości tylko jednej organizacji. Wyjątkiem są sytuacje, gdy oddzielnie rozliczamy się z kilku źródeł dochodu na różnych formularzach zeznań — wtedy możemy za każdym razem przekazać 1 proc. na rzecz innej organizacji.
Jeśli tylko chcemy, wypełniając PIT-a możemy podać dodatkowe informacje, mające wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z naszego 1 proc. przez obdarowaną organizację. Stanie się tak, jeśli wskażemy konkretny cel szczegółowy czy konkretną osobę, będącą pod opieką danej OPP. Stosowne dane wpisujemy w rubryce „Informacje uzupełniające“, by urząd skarbowy przekazał je wybranej przez nas organizacji wraz z pieniędzmi.

Co i gdzie wypełnić:
• Jeśli chcesz przekazać 1 procent podatku, nie musisz wpłacać tej kwoty na konto wybranej organizacji.
• W swoim zeznaniu podatkowym lub jego późniejszej korekcie podaj: numer wpisu organizacji do KRS oraz deklarowaną kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta należnego podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
• Jeśli składasz jedno zeznanie podatkowe, możesz wybrać jedną organizację, jeśli wypełniasz kilka zeznań, możesz w każdym z nich wskazać inną organizację.
• Jeśli chcesz wesprzeć konkretny cel lub pomóc wybranej osobie, będącej pod opieką danej organizacji pożytku publicznego, zaznacz to w rubryce „Informacje uzupełniające“
• 1 procent twojego podatku zostanie przekazany organizacji pożytku publicznego pod warunkiem, że terminowo (do 30 kwietnia 2014 r.) złożysz deklarację podatkową oraz opłacisz pełną kwotę należnego za ubiegły rok podatku.


W wypełnieniu PIT pomoże Ci specjalny program e-pity.pl - możesz go użyć online, bez instalowania aplikacji.

Wejdź na jedenprocent.wm.pl i wesprzyj najbardziej potrzebujących!


abc

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB