Będą ułatwienia dla firm i mniej biurokracji podatkowej

2015-05-25 08:50:00 (ost. akt: 2015-05-25 08:52:30)

Podziel się:

Autor zdjęcia: archiwum redakcji

Uproszczenie i unowocześnienie procedur podatkowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Rząd przyjął go we wtorek, 19 maja.

Zmiany przewidują m.in. wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych, co oznacza uproszczenie reprezentowania strony przez pełnomocnika oraz ograniczenie biurokracji w organach podatkowych. Pełnomocnictwo będzie podatnik mógł złożyć tylko raz. Będzie ono uprawniać do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych i przed wszystkimi organami, w tym samorządowymi. Pełnomocnictwo ogólne będzie składane w formie elektronicznej do centralnego rejestru i nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Nadal będzie istnieć opcja złożenia pełnomocnictwa szczególnego (papierowego lub elektronicznego) ważnego tylko do konkretnej sprawy. Aktualnie pełnomocnictwo składane jest w urzędzie skarbowym do każdej sprawy.

Projekt przewiduje także wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, w której podatnicy, którzy prowadzą dokumentację elektronicznie będą przekazywać dane na żądanie organu podatkowego w ramach trwającej procedury. Pozwoli to na szybszą analizę danych, skróci czas kontroli i ograniczy angażowanie podatnika. Zmiana będzie wprowadzana stopniowo.

Zakłada się także wprowadzenie nowego rozwiązania umożliwiającego wyznaczenie jednego wiodącego urzędu w sprawach powiązanych podmiotów objętych właściwością miejscową różnych urzędów. Rozwiązanie to będzie stosowane w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia i podniesie efektywność postępowań podatkowych (kontroli).

Nowością jest też zwiększenie rozpiętości stawek odsetek za zwłokę. Stawka obniżona, jak i podwyższona, będzie miała symetryczną relację do stawki podstawowej. W przypadku odsetek obniżonych spowoduje to wzmocnienie samodzielnego korygowania błędów w deklaracjach. Natomiast w odniesieniu do odsetek podwyższonych istotne jest wzmocnienie prewencji przed uchylaniem się od obowiązków dotyczących płacenia podatków o podwyższonym ryzyku, tj. VAT, akcyzy i cła.

Możliwość składania grupowego wniosku o indywidualną interpretację podatkową pozwoli na wyjaśnienie wątpliwości dotyczących transakcji dla wszystkich kontrahentów.

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Źródło: MF

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB