Od lipca sprawy urzędowe załatwimy przez internet

2015-06-02 13:14:50 (ost. akt: 2015-06-02 13:20:13)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Według zapewnień Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji od 1 lipca ma ruszyć system ePUAP, czyli elektroniczna platforma usług administracyjnych.

Platformę ePUAP uruchomiono już w 2008 roku i od tego czasu przedsięwzięcie pochłonęło już ok. 122 mln zł. System miał być dostępny dla użytkowników początkowo od stycznia 2015 roku, potem od czerwca 2015 roku, ale problemy techniczne uniemożliwiły start w tych terminach. I tak powstała jego nowa, odświeżona wersja, czyli tzw. ePUAP2. Z jego pomocą zarejestrowani użytkownicy będą mogli załatwić wiele urzędowych spraw przez internet.

Aby korzystać z platformy, trzeba będzie założyć tzw. profil zaufany, czyli zweryfikowane konto użytkownika, potwierdzające jego tożsamość. Ma to być alternatywa dla podpisu elektronicznego na dokumentach internetowych. Niektóre szczególnie ważne czynności trzeba będzie dodatkowo potwierdzać e-mailem lub sms-em.

System ePUAP jest elementem realizacji projektu dostosowania polskiej infrastruktury informatycznej przed wejściem w życie rozporządzenia UE, dotyczącego metod uwierzytelniania obywatela (eIDAS) - czyli wspólnego europejskiego podpisu elektronicznego. Plany są ambitne – według założeń w 2018 roku użytkownik załatwi przez internet urzędowe sprawy nie tylko w kraju, ale w całej Unii Europejskiej.

Zmiany jednak będą postępować etapami – na razie od lipca 2015 roku będzie można za pośrednictwem ePUAP załatwić kilkanaście określonych spraw, takich jak wydanie dowodu osobistego czy rejestracyjnego, wniosek o wydanie prawa jazdy czy zaświadczenie o stanie cywilnym.

jk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB