Lokalne grupy dostały wsparcie na działanie

2015-09-25 09:00:00 (ost. akt: 2015-09-25 10:09:04)
Umowy z lokalnymi grupami działania podpisał marszałek Gustaw Marek Brzezin

Umowy z lokalnymi grupami działania podpisał marszałek Gustaw Marek Brzezin

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

W środę 23 września w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy z ośmioma lokalnymi grupami działania. W sumie wsparcie otrzyma 11 takich instytucji z naszego regionu.

Pieniądze, jakie otrzymają lokalne grupy działania, zostaną przeznaczone na wsparcie obszarów wiejskich. — Te środki pomogą w przygotowaniu strategii i nakreślenia przyszłych programów z wykorzystaniem środków unijnych w latach 2014-2020 — mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. — W poprzednim finansowaniu pieniądze, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, przybliżyły Europę w najdalsze zakątki naszego regionu. Jestem przekonany, że tak będzie również tym razem — dodał.

Po 132 tys. zł otrzymają lokalne grupy działania: Stowarzyszenie Południowa Warmia, Brama Mazurskiej Krainy, Mazurskie Morze, Ziemia Lubawska, Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski, a także Związek Stowarzyszeń Kraina Drwęcy i Pasłęki. Nieco mniej, bo po 110 tys. zł, trafi do LGD: Wysoczyzna Elbląska i Barcja.

LGD Stowarzyszenie Południowa Warmia zrzesza siedem gmin z powiatu olsztyńskiego i jedną z powiatu szczycieńskiego. W poprzednim finansowaniu unijnym stowarzyszenie pozyskało 12 mln zł m.in. na wyposażenie świetlic, infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną i warsztaty. — Obecnie przygotowujemy strategię, która powstaje przede wszystkim przy udziale naszych mieszkańców — mówi Tomasz Piłat, prezes stowarzyszenia. I dodaje: — Poprzednie lata pokazują, że nawet najmniejsze działania, jak chociażby budowa chodnika, angażują społeczność, która chce zmieniać swoje najbliższe otoczenie.

Przypomnijmy, że w naszym regionie wnioski o przyznanie pomocy w programie wsparcia przygotowawczego złożyło 11 lokalnych grup działania na kwotę ponad 1,4 mln zł. W ubiegłym tygodniu marszałek podpisał umowy z dwoma organizacjami. Do Lokalnej Grupy Działania Warmiński Zakątek trafi 154 tys. zł, a do Związku Stowarzyszeń na Rzecz Rozwoju Gmin Północnego Obszaru Wiejskich Jezior Mazurskich LGD 9 — 110 tys. zł.

28 września zostanie podpisana umowa z ostatnią organizacją — Lokalną Grupą Działania Lider w EGO, która obejmuje trzy powiaty: ełcki, gołdapski i olecki.

Mateusz Przyborowski

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB