Środki unijne dobrze wykorzystane na Warmii i Mazurach

2015-10-09 11:50:11 (ost. akt: 2015-10-09 11:58:54)
Wicemarszałek województwa Jacek Protas przedstawił ranking podsumowujący wydatki samorządów ze środków europejskich

Wicemarszałek województwa Jacek Protas przedstawił ranking podsumowujący wydatki samorządów ze środków europejskich

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Podziel się:

Warmia i Mazury były liderem w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej w minionym dziesięcioleciu. Ponad połowa pieniędzy została przeznaczona na wydatki inwestycyjne.

Województwo warmińsko-mazurskie było w minionej dekadzie najskuteczniejsze w pozyskiwaniu środków unijnych. 10-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej jest dobrą okazją do podsumowań i rankingów. W czwartek wicemarszałek województwa Jacek Protas, który w latach 2006-2014 kierował pracą samorządu województwa, przedstawił ranking podsumowujący wydatki samorządów ze środków europejskich. Warmia i Mazury w ostatniej dekadzie okazały się najskuteczniejsze ze wszystkich regionów w pozyskiwaniu środków unijnych. Większa część tych środków budżetu województwa przeznaczaliśmy na inwestycje, a nie na wydatki bieżące.

— Czuję z tego powodu osobistą satysfakcję — mówił wicemarszałek. — Wiele z tych środków udało się skierować na rozwój regionu. 60 procent to wydatki inwestycyjne. To wszystko pozostaje w regionie i przyczynia się do jego rozwoju: drogi, linie kolejowe, zmodernizowanie instytucji kultury — przekonywał.

Jacek Protas przypomniał, że wyniki rankingu pisma Wspólnota pokazują, że w ostatniej dekadzie byliśmy najskuteczniejszym samorządem regionalnym pod względem pozyskiwania unijnych funduszy. Był to okres wynegocjowania dwóch programów operacyjnych oraz realizacji strategicznie ważnych dla regionu projektów.

— Często można usłyszeć, że na Warmii i Mazurach wydaje się za mało. Tymczasem jesteśmy niekwestionowanym liderem w kraju — pochwalił Protas.

Wicemarszałek odniósł się też do wątpliwości, które towarzyszą niektórym inwestycjom, czyli lotnisku w Szymanach, Termom Warmińskim czy Ekomarinie w Węgorzewie.

— To, jak dana inwestycja funkcjonuje jesteśmy w stanie ocenić dopiero po oddaniu jej do użytku — zapewniał.— Nie będzie możliwości rozwoju regionu bez lotniska regionalnego. To umożliwi nam przyjmowanie większej liczby turystów. W tym momencie obserwujemy znaczny wzrost przyjazdu turystów z kraju i obszarów przygranicznych. Trzeba ułatwić mieszkańcom innych części świata dotarcie do nas, bo to stworzy szansę na rozwój gospodarczy. Liczymy się oczywiście z tym, że w pierwszym etapie funkcjonowania inwestycji będzie trzeba do niej dopłacać — dodał Jacek Protas.
W latach 2004-2014 województwo warmińsko-mazurskie w przeliczeniu na mieszkańca wykorzystało ponad 1125 zł ze środków unijnych. Drugie w zestawieniu województwo opolskie pozyskało blisko 1040 zł. Na kolejnych miejscu są regiony takie jak: Podlasie, województwo świętokrzyskie oraz województwo lubuskie. Trzynastą pozycję w zestawieniu zajmuje Pomorze.

Katarzyna Guzewicz

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB