Azja to dobry kierunek dla naszych przedsiębiorców

2015-11-23 09:43:49 (ost. akt: 2015-11-23 10:41:28)

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Podziel się:

W Expo Arena w Ostródzie odbył się Kongres Asia Trade "Know How" 2015.

Kongres miał charakter biznesowy, a jego celem było wskazanie nowych możliwości rozwoju dla polskich przedsiębiorstw oraz dostarczenie wiedzy i sprawdzonych rozwiązań w nawiązywaniu kontaktów handlowych z krajami azjatyckimi.

— Zaproszenie na Kongres przyjęło 12 krajów azjatyckich – mówi Piotr Oraczewski, prezes Expo Arena SA. — Wzięli w nim udział przedstawiciele ambasad, izb handlowych i gospodarczych oraz eksporterzy i importerzy, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami.

Asia Trade "know how" było innowacyjnym w skali kraju wydarzeniem, ze względu na szerokie podjęcie tematu relacji biznesowych na linii Polska – Azja. Na kongres zaproszono wielu ekspertów, którzy uczestniczyli w panelach dyskusyjnych. Wśród nich m.in. Lucyna Jeremczuk z Ministerstwa Gospodarki, która przedstawiła wykład na temat perspektyw rozwoju współpracy gospodarczej Polski z Indiami. Jak znaleźć wiarygodnego partnera biznesowego doradzał Włodzimierz Szelążek, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. O potencjale gospodarczym swoich krajów mówili m. in. przedstawiciele ambasad Wietnamu, Indii, Iranu, Afganistanu i Pakistanu.

To były konkretne informacje na temat rynków poszczególnych krajów azjatyckich, ich stref ekonomicznych oraz sprawdzonych form nawiązywania współpracy.

Polscy specjaliści z kolei przedstawili założenia rządowego programu wspierania eksportu, którego zadaniem jest pomoc w ekspansji i sprzedaży polskich wyrobów i usług. Uczestnicy kongresu dowiedzieli się też o możliwościach sfinansowania eksportu ze środków z Funduszu Ekspansji Zagranicznej w ramach TFI Banku Gospodarstwa Krajowego.

— Azja to dobry kierunek dla przedsiębiorców z naszego regionu, tam są państwa prężnie rozwijające się gospodarczo — mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — My mamy w regionie dobrze rozwinięty przemysł meblowy i produkcji jachtów. Jest też możliwy eksport naszej żywności. Warto powalczyć o rynek azjatycki.

Kongres Asia Trade "Know How" 2015 trwał do 21 listopada.

bach

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB