Pieniądze dla miast w sieci Cittaslow

2016-03-03 09:24:23 (ost. akt: 2016-03-03 09:29:30)
Oficjalny symbol sieci Cittaslow

Oficjalny symbol sieci Cittaslow

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Podziel się:

Lidzbark był gospodarzem warsztatów Cittaslow, miast dbających o dobrą jakość życia. Członkowie sieci z regionu zapoznali się z możliwościami pozyskiwania funduszy na finansowanie nowych projektów.

Z województwa warmińsko-mazurskiego do sieci należy już 19 miast. Lidzbark (powiat działdowski) jest debiutantem w tym gronie. Właśnie tam odbyły się 25 lutego warsztaty dla przedstawicieli miast członkowskich Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz reprezentantów miejscowości zainteresowanych ideą Cittaslow z województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

Gości z partnerskich miast powitał burmistrz Lidzbarka Maciej Sitarek, gospodarz spotkania. Z wykładem inaugurującym wystąpił Stanisław Harajda, ekspert sieci Cittaslow, który wiele lat pracował nad rozwojem tej idei na Warmii i Mazurach. O rewitalizacji miast opowiedział prof. dr hab. Krzysztof Skalski, członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow i autorytet w dziedzinie odnowy miast.

Podczas spotkania eksperci mówili o m.in. atutach wynikających z członkostwa. Krzysztof Skalski, podkreślał, że Cittaslow to bardzo dobry kierunek rozwoju dla miasteczek we współczesnym świecie, gdyż odnowa i rewitalizacja małych i średnich miast jest równie ważna jak dużych aglomeracji. Z Cittaslow wiąże się także rozwój turystyki w regionie Warmii i Mazur, która generuje nowe miejsca pracy w mniejszym miejscowościach.

Miasta z województwa warmińsko-mazurskiego, zrzeszone w Sieci Miast Cittaslow, będą miały możliwość skorzystania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020, ale także innych programów m.in. bazujących na współpracy międzynarodowej.

Szczegółowe informacje na ten temat przedstawili Witold Kielich, kierownik Biura Współpracy Terytorialnej Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Agnieszka Kowalczyk z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Jakub Żywicki, ekspert ds. pozyskiwania funduszy.
Obecnie sieć skupia w Polsce 24 miasta. Na całym świecie rodzina miast ze ślimakiem w logo skupia już około 210 miejscowości.

mn

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Daniel Stępień #1957804 19 mar 2016 20:15

    Oglądaliście już Zjawę? Ja właśnie obejrzałem na http://twoje-filmy.pl/movie/iQldL2K9UNrw l0HL i zdecydowanie polecam! :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz