Polacy nie boją się wzrostu cen, bo są przyzwyczajeni do ich spadku?

2016-07-05 10:04:14 (ost. akt: 2016-07-05 11:57:54)

Podziel się:

Autor zdjęcia: ZW

Polacy nie spodziewają się poważniejszego wzrostu cen w ciągu najbliższego roku – wynika z komunikatu NBP na temat oczekiwań inflacyjnych konsumentów.

Opierając się na wynikach ankiety przeprowadzonej przez GUS w pierwszej połowie czerwca, Narodowy Bank Polski informuje:

"Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł 36 pkt proc. (wobec 39 pkt proc. miesiąc wcześniej). Od połowy 2015 r. obserwowaliśmy tendencję wzrostową tego wskaźnika, lecz od początku 2016 r. została ona odwrócona".

Bank centralny podkreślił, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko konsumentów, ale także przedsiębiorstw, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

Przypomnijmy, że inflacja jest to wzrost poziomu cen w gospodarce prowadzący do utraty wartości przez pieniądz. We współczesnych gospodarkach inflacja jest zjawiskiem ogólnie występującym.

Przeciwieństwem inflacji jest deflacja. Polega na długotrwałym spadku przeciętnego poziomu cen w gospodarce co przekłada się na wzrost siły nabywczej. W warunkach deflacji za tę samą ilość pieniędzy po pewnym czasie można kupić więcej towarów i usług.

Groźna dla gospodarki jest zarówno wysoka inflacja jak deflacja. Od dwóch lat w Polsce obserwujemy zjawiska deflacyjne. Ostatni komunikat NBP świadczy, że Polacy przyzwyczaili się raczej do spadku cen, niż do ich wzrostu.

wk/Kurier PAP

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Radek #2021424 | 88.156.*.* 5 lip 2016 10:43

    Jeszcze napiszcie że ludzie się cieszą jak rosną ceny. W tyłek sobie wsadzić można te wypociny GUS!!! Nikt nie chce płacić więcej! I każdy obawia się wzrostów cen podstawowych towarów i usług. To badanie jest tyle samo warte co badanie poziomu bezrobocia czy średniej płacy krajowej. GUS do zamknięcia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. drobna sprawa #2021403 | 87.204.*.* 5 lip 2016 10:13

    do ich spadku .... . Nie do spadku wzrostu, tylko spadku cen.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz