Płacisz kartą za granicą? To może być kosztowne

2016-07-22 10:30:00 (ost. akt: 2016-07-22 11:09:51)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Wypłacanie pieniędzy z bankomatów i przewalutowanie – te dwie rzeczy mogą dać się we znaki osobom wyjeżdżającym na zagraniczny urlop. Nie bez przyczyny na wakacjach poza granicami kraju kart płatniczych używa tylko 34% Polaków, podczas gdy w przypadku osób spędzających wczasy w Polsce ten odsetek sięga 61%. Mówimy, jak mądrze korzystać z płatności bezgotówkowych i nie przepłacać.

„Na zagraniczny wyjazd dobrze zaopatrzyć się w kartę walutową. W Polsce kupmy po atrakcyjnym kursie walutę kraju, do którego wyjeżdżamy, np. euro czy dolary. Wówczas będziemy mogli płacić za granicą bez kosztownego przewalutowania” – stwierdza Robert Łaniewski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Brak karty walutowej oznacza płatności droższe o mniej więcej 5–6%.

Za granicą mogą się zdarzyć przeróżne sytuacje, również taka, że nasza karta nie zostanie zaakceptowana. Dlatego zawsze bierzmy ze sobą dwie karty – kredytową i debetową – różnych systemów płatniczych.

Pamiętajmy też, że o ile w Polsce wypłacanie z bankomatów jest bezpłatne, o tyle za granicą już za to zapłacimy. Podobnie ma się sprawa z płatnościami kartą w sklepach, w których często jest pobierana prowizja.

„Kiedy używamy karty za granicą, powinniśmy przestrzegać takich samych zasad bezpieczeństwa jak w Polsce: Nie trzymajmy kartki z zapisanym PIN-em w portfelu. Jeśli płacimy w restauracji, to nigdy nie oddawajmy karty kelnerowi. Poza tym najlepiej, jakby wszelkie transakcje były potwierdzane PIN-em” – zaznacza ekspert.

Przed wyjazdem na urlop za granicę zawsze sprawdźmy, jakie środki płatnicze są w danym kraju akceptowane, czy transakcje bezgotówkowe kartami są rozpowszechnione i jak wygląda nasycenie terminalami. Co ważne, o podróży warto poinformować bank. Wtedy płatności w obcej walucie na pewno nie zostaną zablokowane przez dział bezpieczeństwa.


infowire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB