Jednolitego podatku jednak nie będzie

2016-12-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-12-23 12:17:50)

Podziel się:

Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował, że KERM zdecydował, że nie wprowadzi do polskiego systemu podatkowego tzw. jednolitego podatku.

Podkreślał, że w 2017 w ogóle nie będzie zmian podatkowych dla przedsiębiorców, poza korzystnymi uproszczeniami, związanymi z "małą działalnością gospodarczą". Na podatek jednolity trzeba będzie poczekać, a nawet jeśli on wejdzie, to na pewno nie w proponowanej teraz formie. Nie ma również planów wprowadzenia kolejnego progu podatkowego.

O decyzji KERM w sprawie jednolitego podatku poinformowało też w środowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Jak napisało, "Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem". Komunikat cytuje też słowa wicepremiera Morawieckiego, że decyzja zapadła "po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach +za+ i +przeciw+"

"W listopadzie zobowiązaliśmy się, że do końca roku rząd zajmie ostateczne stanowisko w sprawie reformy podatkowej polegającej na ewentualnym wdrożeniu rozwiązania systemowego w postaci tzw. jednolitego podatku. Po wieloaspektowej dyskusji w ramach rządu oraz po wysłuchaniu merytorycznych argumentów bardzo szerokiego grona partnerów społecznych i biznesowych, uznaliśmy, że kontynuacja prac nad takim rozwiązaniem nie jest zasadna. Przy podejmowaniu tej decyzji szczególnie ważny był dla nas interes przedsiębiorców. Analiza potencjalnego wpływu tzw. jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. Praca przedsiębiorców wiąże się z licznymi ryzykami oraz niepewnością i nie można jej porównywać do aktywności zawodowej w formie, np. umowy o pracę" - mówi cytowany w komunikacie Morawiecki.

"Chcemy przeciąć tą decyzją wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. W każdym dojrzałym i odpowiedzialnym państwie prowadzone są analizy, których celem jest dopasowanie rozwiązań podatkowych do zmieniających się warunków. W sprawie tzw. podatku jednolitego, podjęliśmy wspólną decyzję i ten etap przeglądu polskiego systemu podatkowego mamy już za sobą. Wszystkim zaangażowanym w prace studyjne, analityczne i konsultacyjne związane z koncepcją jednolitego podatku chciałbym bardzo serdecznie podziękować" - dodaje.

Tzw. jednolity podatek miał oznaczać, że nie będzie już rozliczania podatku PIT, znikną też składki na ZUS i NFZ. Zamiast tego każdy Polak miał płacić jednolitą daninę.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xzxc #2142611 | 37.47.*.* 23 gru 2016 20:21

  a tak ciężko przez rok pracowali i premię nawet wzięli - same zera

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zorz #2142406 | 88.156.*.* 23 gru 2016 15:16

  Żadna spełniona obietnica, wycofali się z głupiego pomysłu. Z głupiej obietnicy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kolejna spełniona obietnica #2142393 | 193.46.*.* 23 gru 2016 15:00

  kolejna spełniona obietnica, dla tego mur pod sejmem i zandarmi na ulicach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz