Burmistrz to też przedsiębiorca

2017-02-07 10:51:29 (ost. akt: 2017-02-07 11:09:48)
Gustaw Marek Brzezin, samorządowiec: - Samorządowiec kreuje warunki do inwestowania. Większość, jeśli nie wszyscy samorządowcy, tak właśnie postrzega swoją rolę

Gustaw Marek Brzezin, samorządowiec: - Samorządowiec kreuje warunki do inwestowania. Większość, jeśli nie wszyscy samorządowcy, tak właśnie postrzega swoją rolę

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

10 lutego o godz. 17 na olsztyńskim zamku odbędzie się jubileuszowa piąta gala „Kosynierzy przedsiębiorczości”. Co roku, oprócz biznesmenów, doceniani są na niej również samorządowcy, którzy umiejętnie wspierają inwestorów.

Swoje wyróżnienia mają ludzie filmu, muzyki, sportu. Ale nie tylko. Mają je również ci, którzy z sukcesami prowadzą działalność gospodarczą i rozwijają swoje firmy? Dedykowana jest im m.in. statuetka Kosyniera Przedsiębiorczości. Już od pięciu lat przyznaje ją Olsztyńska Loża Business Centre Club.

— Po raz pierwszy te nagrody zostały przyznane w 2013 roku podczas uroczystej gali na olsztyńskim zamku — wspomina Wiesław Łubiński, kanclerz Olsztyńskiej Loży BCC. — Nagrodzeni zostali wówczas przedsiębiorcy, którzy reprezentują polski kapitał, a prowadząc działalność mogą pochwalić się sukcesami. I tak jest do dzisiaj.

Oprócz przedsiębiorców, od drugiej gali „Kosynierów przedsiębiorczości” statuetka wręczana jest również przedstawicielom samorządu lokalnego, który na zarządzanym przez siebie terenie tworzy jak najlepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pierwszym wyróżnionym samorządowcem był w 2014 roku Jan Harhaj. Zanim został starostą powiatu lidzbarskiego był przedsiębiorcą. Dlatego świetnie rozumiał problemy przedsiębiorców, bo sam ich doświadczał.

W 2015 roku statuetkę kosyniera przedsiębiorczości jako samorządowiec otrzymał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, za tworzenie dobrego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie.
— Tę nagrodę traktuję jako osobiste wyróżnienie, ale przede wszystkim jako docenienie tych, z którymi pracowałem i pracuję — mówi marszałek Brzezin. — Uważam, że skuteczny samorządowiec powinien w sposób odpowiedzialny kreować rozwój i stwarzać warunki do inwestowania. Znakomita większość, jeśli nie wszyscy samorządowcy, tak właśnie postrzegają swoją rolę i dobrze, że ich starania są doceniane podczas takich wydarzeń jak gala „Kosynierzy przedsiębiorczości”.

Gustaw Marek Brzezin umiejętnie wspierał biznes, kiedy był jeszcze wójtem gminy Ostróda. I to przez cztery kadencje.
— Dla całego samorządu gminy był to wówczas czas wielkiego budowania, tworzenia warunków rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości — wspomina. — Pracowaliśmy nad planami zagospodarowania, uzbrajaliśmy tereny, wprowadzaliśmy ulgi podatkowe dla inwestorów.

Przyjazne zasady i partnerski stosunek do przedsiębiorców i inwestorów przyniosły wymierne efekty: wiele rozwijających się firm z branży turystycznej czy przetwórstwa rolno-spożywczego. Sztandarowym przykładem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno. To efekt współpracy 19 samorządów zrzeszonych w Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste środowisko”, który opracował kompleksowy system gospodarki odpadami.

Jaki jest zatem przepis na umiejętną współpracę na linii samorząd — przedsiębiorca?
— Relacje muszą być stałe, równoległe, oparte na współpracy — odpowiada marszałek. — Samorząd stwarza warunki do rozwoju, a przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, zasilają gminę w podatki, które służą wszystkim mieszkańcom. To jest warunek rozwoju każdego miejsca, od najmniejszej gminy do regionu i kraju.
Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława, nagrodę „Kosyniera przedsiębiorczości” otrzymał podczas gali zorganizowanej w 2016 roku. Nie ukrywa, że dla niego jako samorządowca jest to ważne wyróżnienie. Statuetka stoi w jego gabinecie w widocznym miejscu. Zresztą sam wójt przyznaje, że wygląda dostojnie i ma swoją... wagę.

— Biznes docenia jednak pracę samorządu — zapewania Krzysztof Harmaciński. — Cieszę się, że dostrzeżono, że w gminie Iława panuje dobry klimat dla tworzenia podmiotów gospodarczych. Jesteśmy w pewnym sensie ewenementem w powiecie iławskim, bo w ostatnich latach nastąpił największy wzrost liczby powstających firm.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność w gminie Iława może się ubiegać o zwolnienia z podatku od nieruchomości. W zależności od liczby zatrudnionych pracowników — może to być rok, trzy, pięć, a nawet dziesięć lat. W gminie istnieje również możliwość objęcia wybranego przez inwestora terenu specjalną strefą ekonomiczną. Dzięki temu może on się ubiegać o zwolnienie z podatku dochodowego nawet do 70 proc.
W Urzędzie Gminy zadbano o to, żeby inwestor miał również wsparcie w trakcie całego procesu realizacji inwestycji. Pracują w nim wyszkoleni menedżerowie ds. obsługi inwestorów. Dzięki temu przedsiębiorca ma „swojego człowieka”, który prowadzi go przez wszystkie ścieżki administracyjne związane z realizacją danego projektu inwestycyjnego.

— To jest u nas pewna nowość — mówi Krzysztof Harmaciński. — Menedżer towarzyszy inwestorowi od początku do końca realizacji inwestycji. W przyszłości mają być wyszkoleni kolejni urzędnicy.

Inwestor w gminie to większe pieniądze w budżecie gminy. Łatwiej wówczas realizować swoje zamierzenia.
— Na pewno ma to wpływ na dochody gminy — potwierdza wójt gminy Iława. — Oczywiście na początku są zwolnienia, ale w przyszłości zamienią się one w realne pieniądze z podatków. Wymiernym efektem są również tworzone miejsca pracy.
Docenienie samorządowców podczas gali „Kosynierzy przedsiębiorczości” to dla nich zarówno prestiż, jak i dowód na to, że obrali właściwy kierunek. A w naszym regionie nie brakuje takich, którzy zasługują na ten tytuł.

— Dla mnie takim człowiekiem jest Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna — mówi Leszek Krzyżanowski, prezes Kętrzyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. — Uważam go za menedżera wyższego szczebla, który umiejętnie dba o miasto i potrzeby mieszkańców, umiejętnie walczy z bezrobociem i przyciąga inwestorów. To człowiek, którego kariera i życiorys warte są powielania. Dla mnie wójt, burmistrz czy prezydent to również przedsiębiorca.

Czy w przyszłości kandydatura burmistrza Kętrzyna zostanie zgłoszona do tytułu Kosyniera Przedsiębiorczości?

Wojciech Kosiewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DONPEDRO #2179536 | 81.190.*.* 11 lut 2017 13:22

    Pięknie. Jarek już ma gotową listę Kosynierów, którym należy głęboko zajrzeć w życiorysy. Sprawę załatwi CBA UKS. Tylko patrzeć jak zaraz usłyszymy, że jakiś z Kosynierów trafił za kratki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz