Co zrobić, gdy zalegasz ze spłatą raty kredytu? Mamy kilka wskazówek

2017-02-13 16:54:50 (ost. akt: 2017-02-13 14:25:28)

Podziel się:

Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nie masz środków na spłacenie bankowi kolejnej raty zadłużenia? Dostałeś z banku wezwanie do spłacenia zaległości w ciągu czternastu dni roboczych? Nie wpadaj w panikę. Być może znajdzie się jakieś wyjście z sytuacji.

Niewykluczone, że pomoże ci ten bank, któremu jesteś winien pieniądze. Masz prawo do restrukturyzacji kredytu. Wniosek w tej sprawie kredytobiorca może złożyć do banku w ciągu 14 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania.

Rada: Wpadłeś w tarapaty finansowe? Dostałeś wezwanie do zapłaty długu? Masz prawo wystąpić z wnioskiem do banku o restrukturyzację kredytu

Najpoważniejszym obciążeniem budżetów młodych rodzin bywa spłata rat kredytu zaciągniętego na kupno mieszkania. W grę wchodzą niemałe sumy, a czas spłaty sięga wielu lat.

Czy przejściowe trudności finansowe mogą doprowadzić do zerwania przez bank umowy kredytowej? Jak się okazuje – niekoniecznie. Kredytobiorca znajdujący się w trudnej sytuacji może złożyć do banku wniosek o restrukturyzację zadłużenia.

Co zatem zrobić? Jeśli masz kredyt i spóźniasz się ze spłatą zadłużenia, zgodnie z prawem bank może cię wezwać do spłaty, wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni roboczych. Jednocześnie jednak masz prawo do restrukturyzacji kredytu. Wniosek w tej sprawie kredytobiorca może złożyć do banku w ciągu 14 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania.

Oczywiście nie oznacza to, że za każdym razem bank musi taką prośbę spełnić. Jednakże w sytuacji, kiedy pogorszenie sytuacji finansowej kredytobiorcy ma charakter tymczasowy, bank powinien uwzględnić taki wniosek.
Zgodnie z prawem kredytodawca, czyli bank, nie powinien mechanicznie podejmować działań, zmierzających do wypowiedzenia umowy kredytu czy pożyczki.

W przypadku złożenia takiego wniosku, kredytodawca powinien umożliwić restrukturyzację zadłużenia poprzez zmianę określonych w umowie warunków lub terminów spłaty zobowiązania, jeżeli jest ona uzasadniona dokonaną przez kredytodawcę oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy. Restrukturyzacja dokonywana jest na warunkach uzgodnionych przez obie strony: kredytodawcę i kredytobiorcę.

Przypomnijmy, że same banki promując swoje oferty kredytowe i udzielając pożyczek nawet na 35 lat, przewidują (przynajmniej niektóre z nich) możliwość karencji, czyli zawieszania spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, spłatę w ratach równych lub malejących z możliwością zmiany formuły, a także możliwość obniżenia odsetek bilansując kredyt oszczędnościami z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lucas #2720906 | 94.242.*.* 23 kwi 2019 12:35

    witam Dzień dobry, nazywam się Lucas i jestem z tego kraju i chcę użyć tej premii, aby powiedzieć i powiedzieć ludziom z mojego kraju, że Stella Rene jest prywatnym pożyczkodawcą, a dziś jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ mam pożyczkę, Czwartek, a kwota pożyczki, którą otrzymałem na moje konto bankowe, wynosiła 90 000 dolarów, a dziś jestem szczęśliwy i mogę rozpocząć swoje życie, mam 55 lat, a moja żona jest tutaj szczęśliwa, że Bóg może udzielić Stelli Rene firmie bardzo szczęśliwego i dobra praca, aby kontynuować tę pracę, a ona ma inne biuro, takie jak WŁOCHY, USA, POLSKA. KANADA i wiele innych krajów, skontaktuj się z nią dzisiaj na e-mail poniżej {mrsstellareneloanfirm1@gmail.com}, aby uzyskać szybkie i bezpieczne pożyczki już dziś. Lucas

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gradecki #2216679 | 95.41.*.* 4 kwi 2017 15:15

    Widziałem już parę przykładów, kiedy ludzie zwlekali z powiadomieniem banku o ich aktualnej sytuacji finansowej. Przyznać się do utraty pracy nie jest łatwo, ale to najrozsądniejsze wyjście. Bankom też zależy na otrzymaniu swoich pieniędzy. Już pierwsze propozycje podane w artykule powinny pomóc. W ostateczności pozostają wakacje kredytowe albo karencja w spłacie kapitału. Zanim się na nie ktoś zdecyduje, dobrze o nich solidnie poczytać na hipoteki.net/. Im więcej wiemy, tym lepiej zareagujemy na sytuację kryzysową. Coś o tym wiemy, bo niestety musiałem doradzać znajomym już po fakcie,a większe nerwy, jak każdy sie domysla oczywiście nie sprzyjają najlepszym decyzjom

    ! - + odpowiedz na ten komentarz