Zatrudnianie więźniów będzie jeszcze bardziej opłacalne

2017-05-09 08:05:44 (ost. akt: 2017-05-09 07:50:48)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Podziel się:

Podwyższenie kwoty ryczałtu przysługującego przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby pozbawionej wolności przewiduje nowelizacja prawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Poinformowała o tym w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.


Nowela z 23 marca br. ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności stanowi, że ryczałt ten będzie podniesiony z 20 do 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Jest to kolejna nowelizacja będącą realizacją programu "Praca dla więźniów".

Jak wskazywał resort sprawiedliwości, który przygotował projekt noweli, "zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych".

"Obniżenie tych kosztów powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności" - podkreślało MS.

Nowela wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. W kwietniu weszła już w życie inna nowelizacja mająca zwiększyć zatrudnienie więźniów. Na mocy zmiany Kodeksu karnego wykonawczego poszerzeniu uległy możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne.

Zwiększyły się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia.

Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszyła się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na program poszerzenia możliwości pracy więźniów składa się też plan budowy w latach 2016-2023 czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Przypomnijmy, że w Olsztynie w Wydziale Ekspedycyjno -Rozdzielczym pracuje obecnie ośmiu skazanych. I zdaniem niektórych więźniowie mają lepiej niż choćby listonosze, którzy niczego nie przeskrobali w życiu.

— Obecnie, od 2 marca, pracuje 8 skazanych, a docelowo ma ich 15 — mówi st. sierż. sztab. Arkadiusz Barski z Aresztu Śledczego w Olsztynie. — To praca odpłatna.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. seth #2240664 | 94.254.*.* 9 maj 2017 11:03

  Do najcięższych i najbrudniejszych prac powinni być kierowani WYŁĄCZNIE .Takich prac których nikt nie chce wykonywać. Jednak praktyka pokazuje,że odbiera się pracę dla ludzi jej potrzebujących np. w budownictwie ,gdyż więźniowie są "tańsi". Czy tak trudno ustalić jakie prace powinni wykonywać osadzeni? Więzienia powinny być karą a nie chwilową przerwą,a nawet wczasami, w procederze przestępczym i to jeszcze płatnymi. Dziesiątki lat takiego stanu rzeczy pokazuje,że nie działa ta cała "resocjalizacja". Bandziorów przybywa w zastraszającym tempie. A kary więzienia trzeba się bać a nie traktować jako chwilową niedogodność a później nawet jako wręcz autut w konkurencji o pracę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Student #2240546 | 94.254.*.* 9 maj 2017 09:04

  Lepiej iść do więzienia niż na studia. Na studiach bywa że się głoduje, trzeba się martwić za co zapłacić czynsz, a w więzieniu wykarmia i jeszcze prace dadzą ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Adam #2240535 | 188.146.*.* 9 maj 2017 08:48

  Powinni zarabiac na swoje utrzymanie za kratami a nie z naszych podatkow

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wkurwiony #2240534 | 213.73.*.* 9 maj 2017 08:44

  A kiedy normalne zatrudnianie na etat będzie w końcu opłacalne?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz