Polacy pozbywają się gotówki

2017-06-15 08:05:09 (ost. akt: 2017-06-15 08:29:12)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Polacy należą do społeczeństw najmniej przywiązanych do gotówki – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe”. Co trzeci mieszkaniec Polski deklaruje, że nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze. To trzy razy wyższy odsetek niż Niemczech.

Przeciętnie Polacy posiadają przy sobie ok. 110 zł, ale w chwili badania aż co czwarty respondent miał w portfelu nie więcej niż 42 zł. Mieszkańcy Polski, obok Holandii, Francji i Belgii, korzystają też z gotówki rzadziej niż w pozostałych krajach. W ciągu 24 godzin przed przeprowadzeniem badania używało gotówki tylko 45% Polaków. Dla porównania w Hiszpanii czy Rumunii było to 70% respondentów.

Mimo zmniejszania się popularności gotówki, we wszystkich krajach objętych badaniem większość respondentów zadeklarowała, że gdyby to od nich zależało, nie zrezygnowałaby z fizycznego pieniądza. W Polsce widać jednak stosunkowo wysokie poparcie dla pomysłu rezygnacji z gotówki – taką gotowość zadeklarowało 40% Polaków, co jest trzecim najwyższym wynikiem w badaniu, po Turcji i Włoszech.

To, w jaki sposób płacimy nie pozostaje bez wpływu na to, jak robimy zakupy. Badania ekonomistów behawioralnych (np. George’a Loewensteina) pokazują, że płacenie gotówką przychodzi nam trudniej niż zapłata kartą czy telefonem. Oddając banknot czujemy bowiem, że coś tracimy, podczas gdy zbliżenie karty to pozornie tylko ruch ręką. W efekcie, jeśli płacimy bez użycia gotówki to wydajemy łatwiej i więcej.

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Badanie zostało przeprowadzone w 13 krajach: Polska, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania, Włochy. W badaniu wzięło udział 12 662 respondentów, w tym 1004 z Polski.

oprac mh, informacji dostarczył: infowire.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Falisty #2268731 | 37.8.*.* 19 cze 2017 09:51

  A czy przypadkiem nie jest to tak, że Polacy po prostu mało zarabiają w stosunku do innych krajów europejskich, jak i do cen produktów? Płacą kartami, bo mają w nich debecik lub korzystają po prostu z kredytu w karcie? Gdyby mieli własne pieniądze (których nie są w stanie uzbierać, by je wziąć w rękę i pójść na zakupy) to by nie korzystali z kart.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lol #2268429 | 88.156.*.* 18 cze 2017 18:08

  Jeśli przedostatni akapit obrazuje powód, dla którego ludzie z takim uwielbieniem korzystają z kart a nie gotówki to ja współczuję takim ludziom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ciekawe #2267979 | 37.249.*.* 17 cze 2017 20:05

  którzy ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz