Wynajmę biurko na godzinę

2017-06-20 21:07:57 (ost. akt: 2017-06-23 16:12:28)

Podziel się:

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kiedyś wszystko było proste i fizyczne. Pracownik miał biurko czy miejsce przy maszynie, a firma uchodziła za tym poważniejszą, im wiecej przestrzeni zajmowała. Teraz jest dokładnie na odwrót.

Coworking to termin z tej nowej ekonommi, gdzie coraz częściej zamiast posiadania firmy wolą czasowe uzytkowanie czegoś. Coworking to wynajem stanowiska pracy lub wydzielonego pomieszczenia na miesiące, dni albo godziny we współdzielonej powierzchni biurowej, to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego biura. Opiera się na modnej w ostatnich latach ekonomii współdzielenia, która zakłada rezygnację z posiadania na rzecz współużytkowania zasobów. Na fali popularności tego trendu wypłynęły m.in. Uber czy platforma noclegowa Airbnb.

Biura coworkingowe umożliwiają freelancerom, start-upom i przedstawicielom wolnych zawodów pracę we wspólnej, wynajętej przestrzeni biurowej. Plusy takiego rozwiązania zaczynają dostrzegać też duże firmy i korporacje. Na całym świecie działa ok. 11 tys. biur coworkingowych, a pod koniec tego roku ich liczba ma wzrosnąć o kolejne 2,5 tys. Polski rynek dopiero raczkuje, ale również notuje dynamiczne wzrosty.

– Coworking to praca i współdzielenie przestrzeni przez zasiadających w niej przedsiębiorców, freelancerów, przedstawicieli wolnych zawodów. Coworking jest pochodną nowego trendu na rynku nieruchomości komercyjnych, jakim jest „workplace as a service” czyli „miejsce pracy jako usługa”. Naszą rolą jest przeniesienie trendu ekonomii współdzielenia biur i zawierania transakcji najmu do sfery online – mówi Robert Chmielewski, współzałożyciel ShareSpace.pl, platformy wynajmu współdzielonych przestrzeni biurowych.

Współdzieląc taką przestrzeń, korzystamy z ekonomii skali, dzięki czemu można znacząco obniżyć koszty wynajmu. Do tego dochodzi także pełna i rozwinięta infrastruktura biurowa, do której każdy z pracowników ma dostęp.

Na liście korzyści takiego rozwiązania pierwsze miejsce zajmują oszczędności w wydatkach na wynajęcie biura, utrzymanie recepcji, rachunkach za prąd czy wodę oraz niższe koszty korzystania z infrastruktury i sprzętu biurowego. Plusem jest też możliwość korzystania z biur coworkingowych w różnych miastach i lokalizacjach w zależności od potrzeb.

– Kolejną zaletą jest dostęp do zasobów ludzkich, do ludzi, którzy też tam pracują, możliwość wymiany poglądów i wspólnych pomysłów. Często efektem jest współpraca nad nowymi projektami, które właśnie w takiej przestrzeni coworkingowej mogą powstać – mówi Robert Chmielewski.

W Polsce działa obecnie około 180 biur coworkingowych, z których najwięcej ulokowało się w dużych miastach.

Przez platformę ShareSpace.pl sprawdziliśmy czy są jakieś propozycje coworkingu w Ełku, Elblągu i Olsztynie. Na razie nie ma. To nie znaczy oczywiscie, że takich propozycji w Olsztynie nie ma w ogóle. Google pokazuje bowiem, że są.

Zobacz: Samozatrudnienie: nowy trend otwartej gospodarki

na podstawie informacji newseria.pl opracował Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agnieszka #2271254 | 195.136.*.* 23 cze 2017 00:42

    Coworking jest w Olsztynie i to od dawna. Wystarczy wpisac w google... Cowork Olsztyn... Koszary Funka...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. yogi #2269910 | 79.184.*.* 20 cze 2017 21:47

    Bo mazury to zaścianek jest dramatyczny. I technologizcne sredniowiecze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz