Duma dla miasta i całego kraju

2017-09-27 14:50:00 (ost. akt: 2017-09-27 14:59:51)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Błażej Urbański

Inwestycje\\\14 milionów złotych będzie kosztowała budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Lubawa S.A. — To tutaj są nasze korzenie, to tutaj biło, bije i bić będzie nasze serce — podkreśla Marcin Kubica, prezes firmy.

Firma specjalizuje się w produkcji sprzętu i konfekcji dla służb mundurowych. Powstają tam między innymi kamizelki kuloodporne, hełmy balistyczne, umundurowanie, akcesoria balistyczne oraz obuwie. — Chcielibyśmy, aby polscy żołnierze, policjanci i strażacy, korzystali z najnowszych rozwiązań zapewniających im bezpieczeństwo w każdych warunkach, podczas każdego zadania, jakiemu przyjdzie im sprostać. Inwestycja, którą dziś uroczyście rozpoczynamy to krok spółki Lubawa S.A. do spełnienia tego życzenia.

Uruchomienie Centrum B+R ułatwi nam udoskonalanie naszych produktów oraz opracowywanie nowych materiałów, technologii czy innowacyjnych rozwiązań a w konsekwencji zupełnie nowych, doskonalszych produktów — mówił Marcin Kubica, prezes Zarządu Lubawa S.A. podczas wmurowania kamienia węgielnego pod tą inwestycję

Wtorkową (26.09) uroczystość w lubawskiej dzielnicy przemysłowej Borek zaszczyciło wielu gości, m.in. Romuald Szeremietiew, doradca wicepremiera Jarosława Gowina oraz Mateusz Sarosiek, wicedyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. Za pomocą przekazu wideo z Brukseli przemówiła także Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Nie zabrakło oczywiście także przedstawicieli lubawskiego samorządu z burmistrzem Maciejem Radtke na czele, a także głównego wykonawcy inwestycji, Zdzisława Wierzbowskiego z Lubawskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. To właśnie ci dwaj ostatni wspólnie z prezesem Kubicą w kluczowym momencie uroczystości specjalnie przygotowanymi piórami podpisali akt erekcyjny, który następnie trafił do metalowej tuby i został wmurowywany w fundament rozpoczętej budowy. — To tutaj są nasze korzenie, to tutaj biło, bije i bić będzie nasze serce — podkreślał prezes Kubica.

Podczas wielu wystąpień wszyscy mówcy podkreślali wagę rozpoczętej inwestycji nie tylko dla miasta Lubawa i spółki o tej samej nazwie, ale także dla całego kraju i polskiej obronności. Powstające Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie wyodrębnioną jednostką organizacyjną w Grupie Lubawa. Jego uruchomienie stanowić będzie znaczne zwiększenie możliwości badawczych spółki w zakresie wypracowania nowych, innowacyjnych produktów i technologii, które następnie będą wdrożone do sprzedaży nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Warto bowiem dodać, że Lubawa S.A. jest już obecna w 40 krajach, a zasięg jej działania wciąż ma się rozszerzać.

Jedną z najbardziej zaawansowanych części Centrum B+R będzie Laboratorium Balistyczne, pierwsze tak kompleksowo wyposażone w Europie Środkowej. Ponadto, Lubawa zamierza zakupić urządzenia laboratoryjne do badania cech fizyko-mechanicznych surowców i produktów, a także urządzeń laboratoryjnych do badania wytrzymałości statycznych i dynamicznych wyrobów.
Dodajmy, że w kompleksie poza częścią laboratoryjną i biurową powstanie także strefa mieszkalna.

To właśnie tam - stosując terminologię wojskową - zakwaterowani będą naukowcy, którzy pracować będą dla spółki. Całkowity koszt realizacji projektu opiewa na kwotę 14 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 4,6 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na lipiec 2018 roku.

Błażej UrbańskiKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jacek #2339270 | 178.37.*.* 29 wrz 2017 11:59

    Niech się pan prezes pochwali czy zakupili polskie lub europejskie, czy jednak dali zielone światło chińczykom.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz