100 tysięcy kary za nielegalną sprzedaż gumy do żucia

2017-10-14 13:34:10 (ost. akt: 2017-10-14 13:39:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Już niedługo zakupy zrobimy tylko w co drugą niedzielę. W Wigilię i Wielką Sobotę wszystkie sklepy, stacje benzynowe czy apteki będą pracować do 14. Maksymalna kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę to 100 tysięcy złotych.

Wygląda na to, że już niedługo doczekamy się ograniczenia handlu w niedziele. Projekt popieranej przez PiS ustawy jest już gotowy. Podkomisja stała do spraw rynku pracy opracowała bowiem zasady ograniczenia niedzielnego handlu. Przewidziano w nim zakaz handlu w 1 i 3 niedzielę miesiąca.

W sumie posłowie przewidzieli 24 odstępstwa od tej zasady. Zakaz nie dotyczy bowiem między innymi stacji benzynowych "których przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw", kwiaciarni, aptek. poczty, sklepów z pamiątkami, sklepów szpitalach i na dworcach czy sprzedaży kwiatów, wiązanek, wieńców i zniczy przy cmentarzach. Posłowie zrobili też ukłon w stronę rolników.
Od dnia 1 czerwca do 30 września we wszystkie niedziele będą mogły pracować sklepy sprzedające części zamienne i
maszyny rolnicze.

Ponadto posłowie PiS chcą aby w Wigilię i Wielką Sobotę handel pracował tylko tylko do 14. W tym przypadku bez wyjątków. Wyłączone z zakazu mają być za to kolejne dwie niedziele, poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedziela bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc. Co grozi za złamanie zakazów? - Kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł. - czytamy w projekcie.

Na razie nie wiadomo, jak na te zapisy zareaguje "Solidarność", która chciała zamknąć sklepy we wszystkie niedziele. — Już nie apeluję, ale żądam, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście przed wyborami, wreszcie został zrealizowany — zwracał się niedawno do PiS Piotr Duda, szef "Solidarności". Jak widać PiS nie do końca wysłuchał związkowców.

Największą niewiadomą w projekcie jest zakaz handlu w internecie (handel jest dozwolony tylko wtedy, gdy "sprzedaż ma
charakter zautomatyzowany". Czy to np. znaczy, że sklepy internetowe będą musiały w co drugą niedzielę wyłączać swoje witryny?

Projekt niedługo trafi pod obrady Sejmu i wtedy przekonamy się, jakiego ostatecznie nabierze kształtu.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: rastenburg

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. § #2355325 | 37.201.*.* 20 paź 2017 18:29

  Jak juz robic to porzadnie. dlaczego kazda niedziela nie bedzie dniem wolnym. Na Zachodzie kazda niedziela jest wolna tylko przed swietami Bozego Narodzenia i Wielkanocy dwie ostatnie niedzele sa pracujace. A my pracujemy w kazda niedziele i w polowie nie dorobnilismy sie tego co oni. Moze zle pracujemy, pod motto " czy sie siedzi, czy sie lezy 2 tysiace sie nalezy. A najlepiej to brac , brac i brac zwlaszcza bez zadnej pracy np. z MOPS-u i innych podobnych instytucji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. penis #2352372 | 37.7.*.* 17 paź 2017 06:59

  Co z dopalaczami ? Mogą handlować w niedzielę ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Szkoda,że tylko #2351882 | 83.6.*.* 16 paź 2017 13:19

  co druga niedziela będzie wolna. Ale małymi kroczkami dojdziemy i do tego. Dzięki Panu Bogu i mądrości wyborców teraz rządzi PiS i wszystko wskazuje, że jeszcze długo będzie. Dziś Polak to brzmi dumnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. emerytka #2351454 | 88.156.*.* 15 paź 2017 20:06

   kto chce niech pracuje male sklepiki odzyja tam sprzedaja wlasciciele ale spotkalam sie z taka opinia ze panie chca pracowac o wszystkim decyduja pisowscy i ksieza ale na chleb nikt nie dolozy pani premier na m-c 23 tysiace samochody wozace do domu a ja stoje na dworze i czkam na pks i haruje za 1 tysiac 480zlotycytat boze widzisz i nir grzmisz \

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ggfdf #2350998 | 94.254.*.* 15 paź 2017 08:22

   Łojojoj.No i co,bardzo dobrze,po co się nad tym spuszczać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)