Kolejny mechanizm przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Czy się sprawdzi?

2017-11-11 09:51:45 (ost. akt: 2017-11-11 09:56:31)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

1 kwietnia 2018 r. powinien zacząć obowiązywać w Polsce mechanizm podzielonej płatności (split payment) przeciwdziałający wyłudzeniom podatku VAT. Rozwiązanie to będzie korzystne dla nabywców towarów i usług. Sprzedawcy będą mogli bronić się przed mechanizmem dzięki zawieraniu specjalnych klauzul umownych.

Split payment będzie polegał na podziale płatności na dwie kwoty: kwota netto będzie wpływała na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, natomiast kwota VAT – na wyodrębnione konto VAT-owskie. Nabywca nie będzie musiał robić dwóch oddzielnych przelewów. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu zaznaczy, że dokonuje płatności podzielonej.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton: „Split payment jest mechanizmem dobrowolnym. Aby przekonać podatników do jego stosowania, wprowadzono liczne zachęty, takie jak chociażby szybsze zwroty VAT (25 dni zamiast 60), brak sankcji VAT, brak podwyższonych odsetek, a także brak odpowiedzialności solidarnej w przypadku nabywania towarów wrażliwych, np. paliwa. Należy liczyć na to, że rzeczywiście doprowadzi to do rozpowszechnienia tego mechanizmu”.

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności może mieć jednak również konsekwencje negatywne. Chodzi głównie o ryzyko pogorszenia płynności finansowej przedsiębiorców. Dysponowanie środkami zgromadzonymi na koncie VAT-owskim będzie ograniczone i jest prawdopodobne, że będą się tam one kumulować. Problemy mogą mieć m.in. mikroprzedsiębiorcy płacący kartą.

oprac. mh, źródło: infowire.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB