EGGER, czyli więcej z drewna

2017-12-03 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-03 12:36:07)

Podziel się:

To największa inwestycja w ostatnim czasie w naszym regionie. Za około miliard złotych pod Biskupcem powstaje fabryka płyt wiórowych austriackiej firmy Egger. Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję.

To największa inwestycja w ostatnim czasie w naszym regionie. Za około miliard złotych pod Biskupcem powstaje fabryka płyt wiórowych austriackiej firmy Egger. Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już widać zarys hal, budynków nowej fabryki EGGER, której budowa trwa w Biskupcu. Za nieco ponad rok ma tu ruszyć produkcja płyt wiórowych, z których powstanie niejeden mebel produkowany w zagłębiu meblarskim Europy, jak mówi się o Warmii i Mazurach.

Ostro idą parce na budowie fabryki EGGER w Biskupcu. Inwestycja wyszła już z ziemi i teraz robotnicy wykorzystują każdy dzień dobrej pogody, by wykonać zaplanowane roboty. Fabryka powstaje na 85 ha, które zostały włączone do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Prace posuwają się zgodnie z harmonogramem — mówi Waldemar Zawiślak, dyrektor sprzedaży EGGER Polska. — Już widać, gdzie będą hale, budynki.
Przemysł drzewny i meblarstwo, to obok ekonomii wody oraz produkcji żywności wysokiej jakości, to mają być wiodące gałęzie gospodarki Warmii i Mazury. A 
wybór tych tzw. inteligentnych specjalizacji, które mają być kołami zamachowymi naszej gospodarki, wynika z doświadczenia, dorobku i know-how naszego regionu.

Bezsprzecznie dziś branża meblowa to numer 1 na Warmii i Mazurach. Mamy zakłady, które należą do wiodących w Polsce. Obecnie w tym sektorze zatrudnionych jest ponad 16 tys. osób, czyli 12 proc. wszystkich zatrudnionych w województwie. A przemysł meblowy potrzebuje surowca, płyt, z których powstają meble.

EGGER to europejski potentat na rynku płyt wiórowych. Austriacka firma ma w Europie 17 fabryk i jedną w Argentynie, i zatrudnia prawie 9 tysięcy pracowników. EGGER jest obecny na polskim rynku już od wczesnych lat 90-tych i obecnie współpracuje z ponad 150 polskimi firmami, dostarczając im swoje produkty ze swoich europejskich fabryk, a wkrótce też ze swojej fabryki w Biskupcu. I to będzie najnowocześniejszy zaklad ze wszystkich w Grupie EGGER wyposażony w maszyny i technologie najnowszej generacji.

Zakład ma kosztować ponad miliard złotych, a pracę w biskupieckiej fabryce pracę znajdzie 400 osób. Razem z dostawcami i kooperantami ocenia się, że fabryka wykreuje ponad tysiąc nowych miejsc pracy. I choć do otwarcia fabryki jest jeszcze sporo czasu, to już trwa rekrutacja pracowników. I warto podkreślić, że EGGER chce być jednym z najatrakcyjniejszych pracodawców w regionie.

Już zostało zatrudnionych 51 osób, z czego tylko dwie są spoza Biskupca i okolic. Cały czas trwa rekrutacja kolejnych pracowników. 
I tak naprawdę każdy, kto chce pracować, ma szansę na pracę w nowej fabryce.

— Obecnie szukamy pracowników na 26 różnych stanowisk, w tym elektryków, mechaników, operatorów wózków widłowych,operatorów dźwigu, operatorów maszyn, laborantów, pracowników magazynu czy działu sprzedaży — 
 wylicza Anna Myślak, dyrektor ds. marketingu i komunikacji EGGER Polska. — Rekrutację na stanowiska produkcyjne zaczniemy wiosną przyszłego roku.

Wszystkie oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej inwestycji: www.biskupiec.egger.com oraz na stronie: www.pracuj.pl. Są też dostępne w urzędzie pracy w Biskupcu. I wszystkie są aktualne. Można też nadesłać swoje CV na adres: rekrutacj@egger.com

EGGER to firma, która chce być dobrym sąsiadem i bardzo angażuje się w lokalne życie. Przykładem może być włączenie się firmy w obchody Dni Biskupca czy Dnia Dziecka. Teraz EGGER aktywnie włączył się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości , który był obchodzony 13-19 listopada jednocześnie w 160 krajach.

W tym roku Tydzień przebiegał pod hasłem „Otwarta Firma” , a jego celem była promocja przedsiębiorczości wśród dzieci i młodzieży. Dlatego uczniowie z Zespołu Szkół w Biskupcu pod hasłem „Otwarta Firma - Biznes przy Tablicy” zaprosili do szkoły przedstawicieli firm działających w Biskupcu, chcąc dowiedzieć się, co robią, czym się zajmują. Przedstawiciele EGGER-a opowiedzieli uczniom o firmie, o możliwościach przyszłego zatrudnienia w niej, specjalizacji, produktach oraz misji, która przyświeca tej rodzinnej firmie stworzonej przez Fritza Eggera seniora w 1961 roku w St. Joahann w Tyrolu.

Choćby wielkiej dbałości o poszanowanie środowiska, jakie przyświeca Grupie EGGER. I fabryka w Biskupcu spełni te wszystkie ekologiczne standardy produkcji. Kierując się maksymą „Więcej z drewna” w EGGER mówią, że drewno powinno być traktowane z szacunkiem. Dlatego do 30 procent drewna wykorzystywanego w produkcji płyt wiórowych pochodzi z recyklingu, co zapewnia zrównoważony charakter produkcji.

EGGER : to rodzinna firma założona przez Fritza Eggera w 1961 roku. Pierwsza fabryka płyt wiórowych została otwarta w St. Johann w Tyrolu, tworząc fundamenty pod przyszłe sukcesy firmy. EGGER wciąż pozostaje firmą rodzinną, należącą do braci Michaela oraz Fritza Eggerów. Posiada 18 fabryk w Europie i na świecie i zatrudnia prawie 9 tysięcy pracowników. Globalna sprzedaż to około 7,5 miliona metrów sześciennych płyt wiórowych, łącznie z tarcicą. W fabryce w Biskupcu ma być rocznie produkowanych ok.650 tys. metrów sześciennych płyt wiórowych.