Kto to jest freelancer?

2018-03-27 08:00:42 (ost. akt: 2018-03-27 11:45:20)

Podziel się:

Coraz większą popularność zyskuje sposób zarabiania pieniędzy jako tzw. wolny strzelec. Osoby, które decydują się pracować na własny rachunek podkreślają, że mogą być niezależne i same decydować o tym ile i gdzie pracują. Freelancerem jest osoba, która wykonuje zadania od zleceniodawców, za które pobiera określone wcześniej wynagrodzenie. Najczęściej wolny strzelec jest specjalistą w konkretnej dziedzinie i może tworzyć projekty w dowolnym miejscu np. w kawiarni, w domu. Popularnymi zawodami, w których duże grono osób decyduje się na zostanie freelancerem są: psycholog, programista, copywriter, tłumacz, pisarz i architekt.

Zalety bycia freelancerem
Podobnie jak każdy charakter pracy, również bycie wolnym strzelcem posiada swoje wady i zalety. Niewątpliwie bardzo wygodne jest to, że można wykonywać swoje obowiązki według ustalonego przez siebie harmonogramu. Osoba pracująca w domu może robić projekty kiedy chce, ważne jest jedynie to, by dotrzymać określonych terminów. Zaletą pracy jako freelancer jest również możliwość wyboru konkretnych zleceń, które subiektywnie wydają się interesujące.

Minusy pracy jako wolny strzelec
Wadą bycia freelancerem jest konieczność samodzielnego opłacania składek i ubezpieczeń, dla zapewnienia sobie dobrej przyszłości. Poza tym, taka osoba nie ma nad sobą szefa, który wyznacza jej obowiązki i godziny pracy. Freelancer musi być świetnie zorganizowany i zmotywowany do pracy. Często jest tak, że wolny strzelec sam załatwia wszystkie sprawy związane ze zleceniami: kontaktuje się z klientami, odbiera i pisze maile, a także zajmuje się księgowością. Minusem takiego stylu życia jest ogromna liczba obowiązków. Trzeba umiejętnie zarządzać czasem i finansami, by móc zaplanować przerwy i urlop w pracy. Poza tym, w pracy freelancera może się zdarzyć okres, kiedy nie będzie miał on żadnych zleceń, dlatego warto odkładać pewne sumy pieniędzy na niespodziewane wydatki.

Bycie freelancerem może wydawać się świetnym rozwiązaniem i rzeczywiście wiele osób woli taki rodzaj pracy od tradycyjnego etatu. Niewątpliwie jednak, trzeba mieć pewne cechy osobowości, które pomogą w pracy jako wolny strzelec. Jednym z podstawowych atrybutów freelancera jest samodyscyplina, która ułatwia zorganizowanie samodzielnej pracy.

Usługa usprawniająca pracę freelancera
Ciekawym rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność jest tzw. wirtualne biuro. Jest to usługa czasowego wynajęcia przestrzeni biurowej w konkretnych sytuacjach np. na spotkanie biznesowe. To doskonałe rozwiązanie właśnie dla freelancerów, albo mikro przedsiębiorstw, które nie posiadają stacjonarnego biura i działają w domu. Taką usługę posiada w ofercie np.: http://www.omnioffice.pl/wirtualne-biuro/, które proponuje wynajęcie przestrzeni biurowej w określonych miejscach w Warszawie. Klient poza czasowym gabinetem otrzymuje m.in. obsługę spotkań biznesowych, firmowego maila, pomoc w obszarze finansowo-księgowym i obsługę połączeń telefonicznych skierowanych do swojej firmy.

Praca jako freelancer jest ciekawą alternatywą dla etatu, więc jeśli znudziło cię ośmiogodzinne siedzenie w biurze, może właśnie bycie wolnym strzelcem jest dla ciebie!

Materiał Partnera powstał we współpracy z omnioffice.pl