Olsztyn podpisał umowę na prąd i... mówią o tym w Polsce

2018-11-17 14:26:07 (ost. akt: 2018-11-17 15:01:40)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W piątek olsztyński ratusz poinformował o podpisanej umowie na dostarczanie energii dla miasta i jego partnerów. Wieści nie są dobre, bo za prąd miasto zapłaci 60 proc. więcej niż w mijającym właśnie roku. Sprawę naszych wydatków na energię komentują nie tylko ogólnopolskie media, ale też Janusz Piechociński.

Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki, używa przykładu zawartej przez Olsztyn i jego partnerów umowy, by ironicznie podkreślić fakt, że na nic zdały się zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego o poprawie sytuacji.
Przypomnijmy, że ceny prądu rosną od jakiegoś czasu. Minister energii Krzysztof Tchórzewski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił nawet, że jego resort jest świadomy wagi problemów wynikających ze wzrostu cen energii i planuje wprowadzić pakiet rozwiązań osłonowych dla obywateli i odbiorców przemysłowych. Specjalna ustawa miałaby rekompensować gospodarstwom domowym koszty energii elektrycznej. Czy tak się stanie trudno dzisiaj przesądzać, ale informacje udostępnione przez olsztyński ratusz, nie napawają optymizmem.

Wiemy już, że za prąd Olsztyn zapłaci o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Umowa podpisana przez prezydenta Olsztyna w imieniu podmiotów należących do grupy gwarantuje i tak stawki niższe, niż te wynikające z cenników. Dostawcą prądu w następnym roku będzie spółka Enea.

- Na pewno niepokojący jest znaczący wzrost cen energii elektrycznej - przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz. - Dlatego tak ważne są zakupy grupowe. Na pewno pozwalają nam osiągnąć lepsze stawki, niż były zaproponowane każdemu podmiotowi z osobna.

Za oświetlenie uliczne oraz zasilenie budynków w 2019 roku tylko gmina Olsztyn łącznie zapłaci nieco ponad 16 mln złotych. W 2018 roku ta kwota wyniosła ponad 10 mln złotych.

- Cieszymy się, że grupa stworzona przez gminę Olsztyn i nasza grupa stały się partnerami - pełnomocnik Enea SA, Natalia Lisowska-Duszak. - Nie ukrywamy, że to znacząca współpraca, a jednocześnie ogromne przedsięwzięcie.

Pierwszy raz grupowe zakupy z inicjatywy gminy Olsztyn zostały zrealizowane w 2010 roku. Wówczas w prąd zaopatrywanych było niemal 100 podmiotów. Teraz ich liczba to 336, w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 34 jednostki. Wśród nowych są m.in. powiat iławski, gmina Mrągowo i gmina Gietrzwałd.

- Przyłączyliśmy się do grupy, bo przecież duży może więcej - powiedział wójt Gietrzwałdu Jan Kasprowicz. - Poza tym stabilny dostawca gwarantuje rzetelne zrealizowanie tej ważnej umowy.

Największymi odbiorcami w olsztyńskiej grupie są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, oraz Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Prąd dostarczany jest też m.in. Tramwajom Elbląskim, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz Urzędowi Marszałkowskiemu.

Źródło: UM Olsztyn/dbp

Komentarze (67) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. haha #2632101 | 188.147.*.* 27 lis 2018 11:45

  Wybraliście prezydenta to macie? On się tym nie przejmuje! Przecież nie będzie płacił z własnej kieszeni. Zapłacą mieszkańcy Olsztyna!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. trol warmiński #2631209 | 83.31.*.* 25 lis 2018 22:28

  I dalej wielu obywateli liże te peowskie dup...y.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. W PiS du #2631111 | 37.47.*.* 25 lis 2018 17:21

  ...ale ciemna masa i tak będzie drzeć śmierdzącego ryja w obronie karła. Za te parę złotych dopłaty

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. W PiS du #2631109 | 37.47.*.* 25 lis 2018 17:14

  Póki ten zasrany karzeł za sznurki ciąga to nic się tu nie zmieni Zamiast stworzyć program powszechnego dostępu do fotowoltaiki, ale naprawdę a nie tylko w zamyśle marketingowym , debile wolá do rachunków za prąd wszystkim dopłacać gdzie z kolejnymi latami ceny obciążenia karnego, które są już skladowymi ceny prądu dalej będą szły w górę. Wiedzą to pacynki karła i mają w to wyje.bane bo za kilka miesięcy ich rządy przejdą do historii, zresztą jako najbardziej destrukcyjne od czasów PRL-u

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. alejsztain #2627339 | 88.156.*.* 20 lis 2018 00:49

  Dobry gospodarz myśli jak zmniejszyć wydatki .Ograniczyć nie potrzebne wydatki.Dlaczego gmina Olsztyn i xxx podmioty nie zaczną sami produkować energii elektrycznej?Można postarać się o dofinansowanie na odnawialne źródła energii.Wstyd na całą Polskę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (67)