PGNiG: od lipca kolejny program wsparcia do wymiany pieców na gazowe

2019-05-15 15:45:01 (ost. akt: 2019-05-15 15:53:39)

Podziel się:

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum GO

Od 1 lipca Grupa PGNiG wraz z jedną z instytucji finansowych zamierza rozpocząć kolejny program wsparcia, obejmujący m.in. wymianę pieców na gazowe – poinformował prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha. Dodał również, że liczy na to, iż od jesieni obowiązywać będzie zerowa stawka akcyzy na LNG i CNG.

Mucha we wtorek podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego przypomniał, że w ramach walki ze smogiem spółka w 2018 roku uruchomiła program dofinansowywania wymiany starych pieców na nowe gazowe. Poinformował, że w ramach tego programu – który ze względu na swoją popularność został przedłużony do końca maja – beneficjenci złożyli blisko 13 tys. wniosków o dofinansowanie. „Zrealizowaliśmy już znacząco ponad 10 tys. wypłat” – zaznaczył.

Prezes Mucha przypomniał ponadto, że spółka aktywnie włącza się w walkę ze smogiem transportowym – chodzi o dostarczanie ekologicznego paliwa CNG i LNG do napędzania autobusów oraz pojazdów komunalnych. „Gazomobilność jest dziś faktem, a cena autobusu napędzanego gazem jest praktycznie taka sama jak tego napędzanego olejem napędowym” – wskazał.

Największym klientem – jak zauważył Mucha – jeśli chodzi o zakup autobusów na CNG i LNG, jest obecnie Warszawa. W ubiegłym roku Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zdecydowały się kupić 110 takich pojazdów. Jeszcze w 2019 roku planowane jest uruchomienie postępowania na zakup i dostawę kolejnych 80 autobusów LNG i CNG. W konsekwencji już pod koniec 2020 roku po ulicach stolicy może się poruszać ponad 220 autobusów gazowych”.

„Rynek bardzo intensywnie się rozwija. Myślę, że nie byłoby tego rozwoju bez aktywności PGNiG i naszej determinacji w tym obszarze. To są konkrety w walce ze smogiem” – mówił Mucha.

Według prezesa PGNiG Obrót Detaliczny, kolejnym argumentem w walce ze smogiem i na rzecz dalszego upowszechnienia pojazdów napędzanych błękitnym paliwem będzie zerowa stawka podatku akcyzowego dla LNG i CNG. Przypomniał, że odpowiednie regulacje prawne w tej sprawie zostały przygotowane i przyjęte przez rząd pod koniec 2018 r., lecz do projektu ustawy uwagi miała Komisja Europejska.

„Nad tymi uwagami pracuje obecnie Ministerstwo Finansów, liczę że na jesieni zerowa stawka podatku akcyzowego dla LNG i CNG stanie się faktem” – powiedział szef spółki gazowej.Mucha przyznał, że z powodu ubóstwa ekonomicznego wielu potencjalnych klientów PGNiG nie stać po prostu na gaz. Jego zdaniem rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie specjalnej taryfy socjalnej, podobnej do tych funkcjonujących na zachodzie Europy. Chodzi o wsparcie dla tzw. odbiorców wrażliwych.

Źródło: Kurier PAP

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2735415 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:44

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2733086 | 195.136.*.* 16 maj 2019 10:31

  wniosek na wymiane pieca zlozylem w pazdzierniku do dzis brak pieniedzy , piec stanal w listopadzie , jade do klijenta zolsztyna , dobrze usytulowany , mowi ze wniosek zlozyl w styczniu i juz dawno pieniadze otrzymal , wiec ja sie pytam o co tu kurwa chodzi /????? wegiel idzie w dol a paliwa ekologiczne w gore drastycznie , ludzie olac wymiane piecy , ja zaluje z 3 tys wczesniej za cala zime , wychodzi mi 5000 tysiecy teraz

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. na gaz nie stać mnie #2733034 | 77.111.*.* 16 maj 2019 09:00

   szmate spalę i za darmo mam ciepło ,smog to z ich samochodów nie z pieca

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stara baba #2733004 | 88.156.*.* 16 maj 2019 07:40

   Piece gazowe? Tak. Jest problem,nie jeden. Po pierwsze: gaz jeszcze nie wszędzie jest doprowadzony. Po drugie: koszt czyli najniższe zarobki trzeba zrobić x2. Może te dwa powody wystarczą?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz