Kiedy od własnego „M” dzieli Cię już tylko kilka kroków prawnych, emocje rosną. Nagle okazuje się, że spraw do załatwienia jest mnóstwo, w głowie roi się od pomysłów, na to jak urządzić swoje cztery kąty, a do tego koordynujesz jeszcze remont i niezbędne zakupy. Nic dziwnego, że w takim ferworze łatwo zapomnieć o tym, o co powinieneś zadbać przy okazji inwestycji. Dlatego polecamy nasz poradnik – kupno mieszkania: formalności. Po lekturze będziesz znacznie lepiej przygotowany do czekającej Cię poważnej transakcji.
Sprawdź zawartość księgi wieczystej, aby upewnić się, że mieszkanie nie ma obciążeń hipotecznych. Koniecznie poproś też sprzedającego o dokument potwierdzający, że jest właścicielem lokalu, a także o poświadczenia, że w lokalu nikt nie jest zameldowany, a właściciel nie zalega z opłatami. Upewnij się także, że mieszkanie nie ma współwłaściciela i nie toczy się o nie żadne postępowanie spadkowe. Jeśli wszystkie dokumenty nieruchomości są „czyste”, możesz przystąpić do zakupu i kolejnych kroków.
Wielu kupujących pomija ten etap – często nie wyobrażamy sobie tego, że ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu mogłoby nam się przydać. Jednak sytuacje takie jak zalanie mieszkania, włamanie, pożar czy wichury są od nas niezależne i dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest posiadanie polisy, która zrekompensuje nam szkodę. Kupujący, którzy biorą kredyt hipoteczny zobligowani są przez bank do zakupu polisy. Jeśli jednak finansujemy inwestycję z własnych środków, także nie warto pomijać tego etapu. Właściciele nieruchomości zastanawiają się gdzie ubezpieczyć mieszkanie i ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania. Podpowiadamy – najkorzystniejsze oferty można z łatwością wyszukać na porównywarce ofert ubezpieczycieli mfind. Dzięki niej zaoszczędzisz mnóstwo czasu, którego nie będziesz musiał poświęcać na samodzielne zapytania i analizowanie ofert. A dzięki temu, że porównywarka wyszukuje najlepsze oferty, zaoszczędzisz także pieniądze!
Po podpisaniu umowy zakupu mieszkania kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawny, który wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Wysokość podatku oblicza notariusz, on także zajmuje się jego odprowadzeniem.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Mońcia #2963304 | 5.173.*.* 23 sie 2020 12:08
Zdecydowanie na cenę, lokalizację i stan mieszkania. Właśnie dlatego ja postawiłam na nowe mieszkanie, które udało mi się kupić z pomocą biura Góralczyk Nieruchomości (Łomż,a Ostrołęka, Giżycko – to oddziały).
! odpowiedz na ten komentarz